Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Świadczenie obowiązuje także podczas przerwy świątecznej

Od poniedziałku 20 grudnia 2021 roku do 9 stycznia 2022 roku uczniowie szkół podstawowych i średnich uczą się zdalnie. Czy dodatkowy zasiłek opiekuńczy w trakcie nauki zdalnej przysługuje wszystkim rodzicom?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Już można wnioskować o świadczenie

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom od 20 grudnia 2021 roku do 9 stycznia 2022 roku. Żłobki i przedszkola pracują w trybie stacjonarnym. Więc dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje wyłącznie rodzicom dzieci w wieku szkolnym.

A co z rodzicami przedszkolaków i żłobkowiczów? Ich dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 20 grudnia nie dotyczy. W sytuacji kwarantanny jednej grupy czy całej placówki będą mogli jednak otrzymać zasiłek na zasadach ogólnych. 

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Zasady

Zasady przyznawania dodatkowego zasiłku opiekuńczego się nie zmieniły. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom:

  • dzieci w wieku do lat 8 
  • i ubezpieczonym rodzicom dzieci: 
  • do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; 
  • do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; 
  • do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. 
Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie wpływa na liczbę dni urlopowych danej osoby. Trzeba pamiętać jednak, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy wypłacany jest w kwocie 80 proc. pensji. Ale jest tu pewna luka, którą rodzice mogą wykorzystać.

Warto wiedzieć, że zasiłek opiekuńczy wypłaca się za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka. Rodzice mogą dostać pieniądze także za dni ustawowo wolne od pracy. W okresie wprowadzonej nauki zdalnej, czyli od 20 grudnia do 9 stycznia, przypada 11 dni przerwy świątecznej oraz święto Trzech Króli. Oznacza to, że rodzice mogą dostać pieniądze również za dni wolne od nauki. W te dni także zapewniają przecież opiekę faktyczną dzieciom.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.