Ulga na dziecko 2022. Są zmiany ze szkodą dla rodziców

Ulga na dziecko 2022 nie będzie już przysługiwać każdemu rodzicowi, który spełni warunki dochodowe. Od kolejnego roku rozliczeniowego pieniądze z rozliczenia ulgi na dziecku nie trafią do najbiedniejszych. Co się zmienia?

Ulga na dziecko 2022. Rodzice niezadowoleni ze zmian

Rodzice często czekali na rozliczenia podatkowe, które są obowiązkowe na początku każdego roku. Przysługuje im bowiem ulga na dziecko, która zawsze była solidnym zastrzykiem gotówki. Przy jednym dziecku można otrzymać 1112 zł zwrotu podatku, przy dwójce 2224 zł, przy trójce 3336 zł. To niestety się zmieni. Kwoty rozliczeń pozostaną te same, ale ulga na dziecko 2022 zmieni się za sprawą Polskiego Ładu. Zmiany dotkną rodziców, którzy zarabiają najniższą krajową.

Na Facebooku eDziecko.pl rodzice komentują zmiany w uldze na dziecko 2022 i wyrażają swoje niezadowolenie:

I znowu nam zabierają. Kto daje i zabiera, ten się w piekle poniewera
Uciąć pracującym, dać patologii i nierobom
Jedną ręką dają, a drugą zabierają
Zawsze najbardziej są pokrzywdzeni, ci co zarabiają najniższą krajową tak było jest i będzie w tym naszym kraju
Ja bym się z chęcią zamieniła z tymi rządzącymi na miesiąc chociaż, żeby zobaczyli jak się ludziom żyje z najniższa krajową, przykro jest bardzo że tak się właśnie dzieje w naszym kraju, oni tylko patrzą na swoją korzyść, biednych mają gdzieś i to bardzo boli

- piszą.

Ulga na dziecko 2022. Zasady

Ulga na dziecko przysługuje wszystkim rodzicom lub opiekunom prawnym oraz rodzicom zastępczym, którzy wychowują dziecko poniżej 18. roku życia lub poniżej 25. roku życia w przypadku dzieci uczących się. Co ważne rodzice, którzy tylko płacą alimenty, nie sprawują opieki faktyczne, nie mogą wystąpić o zwrot podatku.

Ulga na dziecko nie przysługuje też rodzicom, którzy mają jedno dziecko, a przy tym ich dochód wynosi więcej niż 112 tysięcy złotych rocznie. Przy więcej niż jednym dziecku w rodzinie dochody nie były brane pod uwagę przy rozliczeniu ulgi na dziecko.

Zasady pozostają bez zmian. Co się więc zmienia? Wraz ze wprowadzaniem Polskiego Ładu rozliczenia podatkowe nie będą już tak korzystne dla zarabiających najniższą krajową pensję.

Zobacz wideo Emerytury w Polskim Ładzie a składki zdrowotne. Kto straci, a kto zyska? [Q&A]

Ulga na dziecko 2022. Co się zmieni?

Dlaczego? Stanie się tak, ponieważ ulga na dziecko 2022 jest związana z wysokością odprowadzonych składek ZUS i zdrowotnych. Jeśli składki są wyższe lub równe uldze, ulga na dziecko przysługuje w całej kwocie.

Polski Ład wprowadza zwolnienie od podatku do dochodu 30 tys. zł rocznie. Oznacza to, że osoby zarabiające najniższą krajową nie będą miały potrącanych zaliczek na podatek. W rozliczeniach zostaną uwzględnione wyłącznie składki społeczne. Te kwoty musiałyby być równe lub wyższe niż ulga na dziecko 2022. U pracowników zarabiających najniższą krajową jest to niestety niemożliwy warunek do spełnienia.

Więcej o: