Choinka z makaronu: jak z makaronu wyczarować niebanalną ozdobę świąteczną

Choinka z makaronu to stosunkowo prosta, niedroga i bardzo atrakcyjna ozdoba świąteczna, którą możemy zrobić wspólnie z dzieckiem. Jej wykonanie nie jest zbyt skomplikowane, a choinka taka sprawdzi się zwłaszcza w małych pomieszczeniach, gdzie brak miejsca na prawdziwe drzewko. Można ją również przygotować jako prezent dla osoby, która lubi oryginalnie dekorować swoje mieszkanie. Sprawdzamy, jak zrobić choinkę z makaronu.

Choinka z makaronu: jak zrobić? Warto się odpowiednio przygotować

Jedną z często wykonywanych ozdób świątecznych, obok wieńców bożonarodzeniowych i łańcuchów choinkowych, jest choinka z makaronu. Jak zrobić makaronową choinkę, by stała się niepowtarzalną i atrakcyjną dekoracją pokoju? Warto odpowiednio się do tego przygotować i poświęcić nieco czasu na staranne wykonanie ozdoby. Oczywiście ilość czasu, który spędzimy na pracy nad choinką, będzie zależała od jej rozmiarów, liczby przyklejanych doń elementów oraz wprawy, jaką posiadamy. Dobrze jest zabezpieczyć miejsce pracy, gdyż będziemy używać kleju i farby, a także – opcjonalnie – brokatu. Podstawę całej konstrukcji będzie stanowił stożek – możemy wykonać go samodzielnie, z kartonu, ale możemy również nabyć gotowy, styropianowy stożek (można takowe otrzymać w sklepach dla plastyków). Ta druga opcja z pewnością zwiększy stabilność naszej choinki. Po przygotowaniu miejsca pracy i podstawy konstrukcji czas na wybór rodzaju makaronu.

 

Choinka z makaronu: jaki makaron będzie odpowiedni?

Chcąc zrobić choinkę z makaronu, jaki makaron najlepiej wybrać? Im bardziej dekoracyjny, tym lepiej. Makaron jest stosunkowo wdzięcznym tworzywem do wykonywania świątecznych ozdób. Odpowiednia twardość i fantazyjne kształty sprawiają, że może posłużyć do wyrobu łańcuchów, girland czy aniołków. Również do stworzenia choinki makaron nadaje się idealnie. Zwłaszcza gdy bogactwo kształtów sprawia, że każda choinka może wyglądać inaczej. Do wykonania choinki z makaronu można sięgnąć na przykład po penne, czyli rurki ścięte na skos. Doskonale będzie się także prezentować makaron farfalle, czyli kokardki, równie efektownie wygląda choinka wykonana z muszelek (conchiglie lub conchiglioni). Ciekawym pomysłem mogą być też ozdobne kolanka przypominające grzebień koguta (creste di gallo), albo popularne świderki (fusilli).

Zobacz wideo Nasze propozycje na efektowne ozdabianie prezentów

Choinka z makaronu DIY: co przygotować?

Chcąc wykonać choinkę z makaronu metodą DIY, czyli ''zrób to sam'' (od angielskiego ''do it yourself''), powinniśmy zatem przygotować:

 • karton (najlepiej zielony brystol) lub gotowy stożek ze styropianu,
 • wybrany rodzaj makaronu,
 • klej introligatorski lub klej na gorąco,
 • farbę w sprayu (najlepiej zieloną, srebrną lub złotą),
 • ozdoby,
 • opcjonalnie: brokat,
 • ewentualnie łańcuchy.

Jeśli będziemy samodzielnie wykonywać stożek z kartonu, warto zaopatrzyć się w szklaną butelkę ze zwężoną górą, by na niej postawić stożek. Do przygotowania stożka potrzebne też będą: cyrkiel, nożyczki i zszywacz. Nie zapomnijmy również o zabezpieczeniu stanowiska pracy.

 

Choinka makaronowa: jak zrobić? Krok po kroku

Gdy przygotujemy już wszystkie akcesoria potrzebne do tego, by powstała choinka makaronowa, oto jak zrobić ją krok po kroku:

 1. Przygotować stożek. Z brystolu wyciąć półkole, zwinąć i spiąć zszywkami (ewentualnie skleić klejem). Najlepiej nałożyć go na butelkę. Można też użyć gotowego stożka styropianowego.
 2. Nakleić dowolnie wybrany rodzaj makaronu na stożek, zaczynając od samego dołu. Makaron powinien być przyklejany gęsto, tak by jak najdokładniej przykrył stożek. Jeśli używamy makaronu penne to należy przyklejać go tak, by rurki kierowały się z góry na dół.
 3. Na czubku choinki przykleić kokardkę z makaronu albo gwiazdkę lub inną ozdobę. Jeśli będzie to gotowy element, który nie wymaga malowania, należy go przykleić na samym końcu.
 4. Pozostawić do wyschnięcia na około pół godziny.
 5. Spryskać całość farbą w sprayu. Można ją delikatnie oprószyć brokatem, zanim farba wyschnie.
 6. Choinkę pozostawić do wyschnięcia farby, a następnie przykleić ozdoby, np. koraliki, imitacje pereł, gwiazdki anyżu i inne drobne elementy.

Choinka z makaronu: praca plastyczna do samodzielnego wykonania

Gdy zadaniem dziecka jest wykonanie choinki z makaronu, taka praca plastyczna może zostać wykonana również w odrobinę inny sposób. Należy przygotować stożek, klej, makaron penne oraz zielony łańcuch. Rurki przykleja się do stożka w taki sposób, by imitowały gałęzie drzewa, ale należy robić to niejako ''piętrami'', zostawiając wolną przestrzeń pomiędzy poszczególnymi partiami makaronu. Tak przygotowaną choinkę należy pomalować farbą w sprayu (najlepiej na złoto). Po wyschnięciu wolne miejsca trzeba owinąć łańcuchem, przyklejając go do choinki klejem. Do łańcucha można przykleić miniaturowe bombki, perełki, koraliki lub inne ozdoby. Taką pracę plastyczną dziecko może wykonać samodzielnie, lub z niewielką pomocą rodziców przy klejeniu i malowaniu.

Zobacz też: Ozdoby choinkowe z papieru kolorowego - klasyczne łańcuchy, a może rodzinne wspomnienia?

Więcej o:
Copyright © Agora SA