Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom od 20 grudnia 2021 roku do 9 stycznia 2022 roku. W tym czasie szkoły są zamknięte, a uczniowie ponownie uczą się zdalnie. Jedynie żłobki i przedszkola pracują w trybie stacjonarnym.
Zasady przyznawania zasiłku opiekuńczego Od 20 grudnia się nie zmieniły. Nadal pieniądze należą się tej samej grupie dorosłych, czyli rodzicom dzieci do 8 lat i dzieci niepełnosprawnych. Zasiłek opiekuńczy to rodzaj płatnego urlopu opiekuńczego, który nie wpływa na liczbę dni urlopowych danej osoby. Ale pieniędzy dostajemy wówczas mniej. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wypłacany jest w kwocie 80 proc. pensji.
Co ważne, zasiłek opiekuńczy wypłaca się za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka. Oznacza to, że rodzice mogą dostać pieniądze także za dni ustawowo wolne od pracy. A przypomnijmy, że w okresie wprowadzonej nauki zdalnej od 20 grudnia do 9 stycznia mamy aż 11 dni przerwy świątecznej oraz święto Trzech Króli. Rodzice mogą dostać pieniądze także za dni wolne od nauki. A to oznacza, że mimo wypłaty 80 proc. pensji, mogą sporo zaoszczędzić.
Podkreślmy raz jeszcze, od 20 grudnia do 9 stycznia w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych będzie wprowadzona nauka zdalna. Oznacza to, że rodzice starszych dzieci mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego od 20 grudnia. A co z rodzicami przedszkolaków i żłobkowiczów? Ich zasiłek opiekuńczy od 20 grudnia nie dotyczy. Ale rodzice, którzy nie mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego, będą mogli otrzymać zasiłek na zasadach ogólnych.