Zasiłek opiekuńczy od 20 grudnia. Rodzice mogą dużo zaoszczędzić

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy powrócił wraz z wprowadzeniem ogólnokrajowej nauki zdalnej. Rodzice dzieci do 8 lat mogą wystąpić o pieniądze na opiekę nad dzieckiem. Zasiłek opiekuńczy obowiązuje od 20 grudnia, ale nie każdy dostanie pieniądze.

Zasiłek opiekuńczy od 20 grudnia. Pieniądze już przysługują

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom od 20 grudnia 2021 roku do 9 stycznia 2022 roku. W tym czasie szkoły są zamknięte, a uczniowie ponownie uczą się zdalnie. Jedynie żłobki i przedszkola pracują w trybie stacjonarnym.

Zasiłek opiekuńczy od 20 grudnia. Rodzice mogą dużo zaoszczędzić

Zasady przyznawania zasiłku opiekuńczego Od 20 grudnia się nie zmieniły. Nadal pieniądze należą się tej samej grupie dorosłych, czyli rodzicom dzieci do 8 lat i dzieci niepełnosprawnych. Zasiłek opiekuńczy to rodzaj płatnego urlopu opiekuńczego, który nie wpływa na liczbę dni urlopowych danej osoby. Ale pieniędzy dostajemy wówczas mniej. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wypłacany jest w kwocie 80 proc. pensji.

Co ważne, zasiłek opiekuńczy wypłaca się za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka. Oznacza to, że rodzice mogą dostać pieniądze także za dni ustawowo wolne od pracy. A przypomnijmy, że w okresie wprowadzonej nauki zdalnej od 20 grudnia do 9 stycznia mamy aż 11 dni przerwy świątecznej oraz święto Trzech Króli. Rodzice mogą dostać pieniądze także za dni wolne od nauki. A to oznacza, że mimo wypłaty 80 proc. pensji, mogą sporo zaoszczędzić.

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

Zasiłek opiekuńczy od 20 grudnia. Nie każdy skorzysta

Podkreślmy raz jeszcze, od 20 grudnia do 9 stycznia w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych będzie wprowadzona nauka zdalna. Oznacza to, że rodzice starszych dzieci mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego od 20 grudnia. A co z rodzicami przedszkolaków i żłobkowiczów? Ich zasiłek opiekuńczy od 20 grudnia nie dotyczy. Ale rodzice, którzy nie mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego, będą mogli otrzymać zasiłek na zasadach ogólnych. 

Więcej o: