Ulga na dziecko 2022. Polski Ład namieszał? Wiele osób jej nie otrzyma

Ulga na dziecko 2022 dla wielu polskich rodzin będzie ostatnią, jaką otrzymają (rozliczenie podatku za 2021 rok na dotychczasowych zasadach następuje w 2022 roku). Później będziemy się już rozliczać na nowych zasadach, wprowadzonych wraz z programem Polski Ład.

Więcej aktualnych informacji o świadczeniach na Gazeta.pl

W nowym roku kalendarzowym czeka nas sporo zmian. Rodzice muszą m.in. pamiętać o tym, żeby co roku składać wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus, będą to robić tylko w formie elektronicznej, a pieniądze będą wpływały na ich konto. Koniec z wypłatą gotówki. Zmiany zajdą także w uldze na dziecko.

Ulga na dziecko 2022. Zmiany są niekorzystne dla wielu rodziców

Ulga na dziecko była jedną z najczęściej wybieranych przez rodziców ulg podatkowych w czasie rozliczenia PIT-u. Z racji wychowywania pociechy, mogli liczyć raz w roku na zastrzyk sporej ilości pieniędzy. Rodzice jedynaka maksymalnie otrzymywali 1112 zł, przy dwójce dzieci ta kwota mogła być podwojona, przy trójce potrojona etc. W 2022 roku rząd zdecydował się wprowadzić zwolnienie od podatku dochodowego do 30 tys. zł. rocznie. Brzmi dobrze, jednak szybko można się zorientować, że nie jest to zmiana korzystna dla wielu polskich rodzin. W efekcie zmian osoby zarabiające najniższą krajową nie będą miały potrącanych zaliczek na podatek (w ich przypadku w rozliczeniach podatkowych brane będą pod uwagę tylko składki społeczne. Jeśli chcieliby otrzymać zwrot w dotychczasowej wysokości, ich składki społeczne musiałyby w sumie wynieść tyle (lub więcej) niż wspomniana ulga. Jest to jednak niemożliwe, gdy zarabia się najniższą krajową.

Zobacz wideo Przyzwyczajenia, trendy, zalecenia medyczne i dobre rady. Czyli skąd właściwie brać wiedzę o pielęgnacji noworodka?

Ulga na dziecko 2022 znika za sprawą Polskiego Ładu

Ulga na dziecko 2022 odejdzie dla wielu polskich rodzin w niepamięć. Żeby jednak osłodzić tę stratę, rząd przewidział nowe świadczenie dla rodziców: Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, zwany potocznie: dodatkowym 500 plus na dziecko. Z jego tytułu, rodzice małych dzieci od 2022 roku dostaną z budżetu państwa 12 tysięcy na drugie i każde kolejne dziecko. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to środki, które mają pomóc zorganizować opiekę dla dzieci (niania, żłobek, dzienny opiekun), gdy rodzic chce wrócić do pracy. Do tej pory, po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, a przed osiągnięciem przez dziecko wieku przedszkolnego, rodzice mieli problem. W efekcie jeden z nich zostawał z dzieckiem w domu. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy ma ich wesprzeć w ciągu tych dwóch lat. Na maluchy po ukończeniu 12 miesięcy aż do 36. miesiąca życia będą otrzymywać tysiąc złotych miesięcznie przez rok (lub pięćset złotych przez dwa lata).

Program przewiduje także wypłatę środków na dziecko, które już jest na świecie w momencie wejścia w życie świadczenia. W ich przypadku wniosek trzeba złożyć już w styczniu. Na stronie gov.pl czytamy: "W przypadku wnioskowania o rodzinny kapitał opiekuńczy na dziecko, które ukończyło 12. miesiąc życia i nie ukończyło 36. miesiąca życia przed dniem 1 stycznia 2022 r., przepisy ustawy nie przewidują wydłużonego okres na złożenie wniosku". Jeśli więc się spóźnimy, możemy stracić część należnych nam pieniędzy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.