Świadczenia dla rodziców w 2022 roku. Więcej pieniędzy w domowym budżecie

Świadczenia dla rodziców w 2022 roku zostaną zasilone przez środki z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, i - prawdopodobnie - dodatek osłonowy, który ma za zadanie wspomóc polskie rodziny w dobie szalejącej inflacji.

Więcej o świadczeniach rodzinnych w nadchodzącym roku na stronie Gazeta.pl

"Dla wielu rodzin świadczenia z różnych systemów wsparcia materialnego (w szczególności programu Rodzina 500+, ale też świadczeń rodzinnych czy świadczeń z funduszu alimentacyjnego) stanowią ważną pozycję domowego budżetu" - napisała niedawno minister Marlena Maląg, szefowa resortu rodziny i polityki społecznej. Koniec roku to zwykle czas wzmożonych wydatków, dlatego sporo polskich rodziców zastanawia się, na jakie wsparcie od państwa może liczyć w kolejnym roku. W 2022 roku do rodzinnych budżetów wielu polskich rodzin trafi więcej pieniędzy m.in. z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego.

500 plus. Zmiany, jednak nie w kwocie

500 plus, najpopularniejsze świadczenie rodzinne w naszym kraju, trafia do domowych budżetów od 2016 roku. Od 2016 do 2019 roku przysługiwało jedynie na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, ale od 2019 roku na 500 plus miesięcznie mogą liczyć także rodzice jedynaków. Od 2021 roku wnioski o to świadczenie rodzice muszą składać co roku, a od 2022 roku będą mogli to zrobić jedynie elektronicznie (przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS, bankowość elektroniczną albo portal Empatia). Nowe zasady zakładają bezgotówkową wypłatę świadczenia, obsługą programu zajmie się zaś ZUS. Na razie rząd nie planuje podniesienia kwoty świadczenia. 

Zobacz wideo Przyzwyczajenia, trendy, zalecenia medyczne i dobre rady. Czyli skąd właściwie brać wiedzę o pielęgnacji noworodka?

Dobry Start. 300 zł na szkolną wyprawkę

Świadczenie dla rodziców w 2022 roku to także 300 zł z programu Dobry Start, czyli wsparcie w skompletowaniu szkolnej wyprawki, jakie otrzymują od rządu rodzice dzieci w wieku szkolnym. 300 zł na szkolną wyprawkę jest wypłacane raz w na każde uczące się dziecko do 20. roku życia. Jeśli chodzi o dziecko niepełnosprawne, otrzymuje 300 zł aż do ukończenia 24. roku życia. Na Dobry Start nie mogą jednak liczyć rodzice studentów i zerówkowiczów.

Becikowe. 1 tys. zł, ale nie dla każdego

Becikowe to jednorazowa zapomoga dla świeżo upieczonych rodziców. Środki te nie są przyznawane tj. 500 plus - wszystkim, a jedynie tym, którzy spełnią określone warunki. Żeby otrzymać becikowe, matka dziecka musiała być pod opieką lekarza nie później niż od 10. tygodnia ciąży aż do dnia porodu. Poza tym muszą spełnić określone warunki finansowe - dochód na osobę w rodzinie nie może przekroczyć 1 922 zł netto.

Dodatkowe 500 plus na dziecko. Nie dla wszystkich

Dodatkowe 500 plus na dziecko to potoczna nazwa środków z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Świadczenie to ma trafić do polskich rodzin w przyszłym roku w ramach programu Polski Ład. Nie do wszystkich. Na te środki mogą liczyć rodzice dwojga lub więcej pociech. Program ma wypełnić lukę we wsparciu dla polskich rodzin - ma objąć dzieci, których mamom kończy się urlop macierzyński, a są jeszcze za małe, żeby iść do przedszkola. Chodzi więc o maluchy między 12. a 36. miesiącem życia. Świadczenie ma pomóc w opłaceniu opieki dla maluchów (żłobek, niania, dzienny opiekun). Tak, aby rodzic mógł szybciej powrócić na rynek pracy. Dodatkowe 500 plus na dziecko to nawet 12 tysięcy złotych wypłacanych przez rok po 1000 zł miesięcznie lub przez dwa lata po 500 zł miesięcznie. Rodzice sami mogą zdecydować, co jest dla nich korzystniejsze w danym momencie. Rząd nie zapomniał jednak o rodzicach jedynaków. Ci otrzymają wyrównanie w wysokości 400 zł miesięcznie.

Dodatek osłonowy. Pomoc w dobie inflacji

W 2022 roku ma się pojawić nowe świadczenie tzw. dodatek osłonowy, który ma być wsparciem dla polskich rodzin wobec szalejącej inflacji. Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej powiedziała niedawno w wypowiedzi dla w Polskiego Radia: 

Dodatek osłonowy dla gospodarstwa jednoosobowego to 400 zł, 600 zł dla rodzin dwu- lub trzyosobowych, 850 zł w przypadku rodzin liczących 4 lub 5 osób i, 1250 zł w przypadku, gdy gospodarstwo domowe liczy 6 lub więcej osób.

Rodziny, które złożą wniosek o te środki, dostaną je w dwóch ratach - do 31 marca i do 2 grudnia. Pod warunkiem, że spełnią kryterium dochodowe: 2,1 tys. zł. na jednoosobowe gospodarstwa domowe i 1,5 tys. zł na pozostałe. 

Więcej o: