Ulga na dziecko. Polski Ład pokrzyżował plany rodziców. "Biednemu zawsze wiatr w oczy"

Ulga na dziecko była dla wielu rodzin nadzieją na otrzymanie dodatkowej gotówki. W tym roku jednak Polski Ład pokrzyżował plany części rodziców odnośnie do zastrzyku gotówki. Niektórzy w nadchodzących latach stracą nawet kilka tysięcy złotych.

Więcej artykułów przeczytasz na Gazeta.pl.

Każdego roku rodzice, opiekunowie prawni i rodzice zastępczy mogli liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki. Należała im się bowiem ulga na dziecko przy rozliczaniu PIT. Była to najczęściej wybierana forma ulgi i  wiązała się ona z wysokością odprowadzonych składek ZUS i zdrowotnych. Jeśli w zeznaniu podatkowym były wyższe lub równe uldze, odliczenie było naliczane w całości. Od 2022 roku wraz z wejściem w życie programu Polski Ład ulegnie to zmianie. 

Zobacz wideo Ulga termomodernizacyjna w PIT 2020. Komu przysługuje?

Ulga na dziecko. Co się zmieni przez Polski Ład?

Chociaż w 2022 roku PIT rozliczymy jeszcze na starych zasadach, od 2023 r. rodzice będą musieli przygotować się na zmiany. Przepisy wprowadzone w ramach Polskiego Ładu uniemożliwią wielu rodzinom rozliczenie ulgi prorodzinnej. Powodem jest to, że zmienią się m.in. zasady rozliczania składki zdrowotnej. "Biednemu zawsze wiatr w oczy" - narzekają nasi czytelnicy. Jakie teraz będą zasady?

Jeśli podatnik będzie korzystał ze zwrotu niewykorzystanej ulgi prorodzinnej, będzie ją robił wyłącznie do wartości składek emerytalnych, rentowych, chorobowych i wypadkowych. Na skutek tych zmian zwrot podatku przy odliczeniu ulgi będzie możliwy tylko do wysokości składek ZUS. Biorąc pod uwagę, że składka zdrowotna w przypadku wielu podatników zostanie znacząco podwyższona oraz nie będzie odliczana od podatku, spowoduje to ograniczenie w stosowaniu ulgi prorodzinnej

- informuje PIT.pl.

Ulga na dzieci 2021. Komu przysługujeUlga na dzieci 2021 może wynieść nawet 4 tys. złotych. Komu zostanie przyznana?

Ulga na dziecko 2022. Jakie kryteria trzeba spełnić?

W 2022 roku obowiązują jednak jeszcze stare zasady. Ulgę będzie można otrzymać:

  • na każde dziecko, które nie ukończyło 18 lat,
  • na każde niepełnosprawne dziecko, które otrzymuje zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  • na każde dziecko do 25. roku życia, które ciągle się uczy oraz jego dochody (z wyjątkiem renty rodzinnej) i przychody uzyskane w ramach ulgi dla młodych, po ich zsumowaniu nie przekraczają 3089 zł. 

Obowiązuje także kryterium dochodowe. Rodzice jednego dziecka, którzy są małżeństwem, nie mogą rocznie zarabiać więcej niż 112 tys. Samotni rodzice jedynaków także nie możesz przekroczyć progu 112 tys. Rodzice, którzy nie są w związku małżeńskim z drugim rodzicem dziecka, nie mogą zarabiać więcej niż 56 tysięcy. W najlepszej sytuacji są rodzice z rodzin wielodzietnych: w tym przypadku nie ma żadnych ograniczeń dochodowych. 

  • Rodzice jednego dziecka otrzymają 92,67 zł miesięcznie, rocznie 1112,04 zł.
  • Rodzice dwojga dzieci rocznie otrzymają 2224,08 zł.
  • Trzecie dziecko to ulga w wysokości 166,67 zł miesięcznie. Łącznie rodzice trojga dzieci mogą otrzymać 4224,12 zł
  • Czwarte i każde kolejne dziecko to ulga w wysokości 225 zł miesięcznie. Rodzice czworga otrzymają więc 6924,12 zł.

Pieniądze (zdjęcie ilustracyjne)Ulga na dziecko 2021. Polski Ład zmienia warunki. Rodzice nie będą zadowoleni

Więcej o: