Dodatkowy zasiłek opiekuńczy trafi do rodziców? Jest decyzja rządu

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ma dobre wieści dla rodziców, którzy posiadają dzieci w wieku szkolnym i muszą opiekować się nimi podczas nauki zdalnej lub kwarantanny. Już niedługo zostanie wprowadzony dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Szczegóły przedstawiamy poniżej.

W zeszłym tygodniu zapadła decyzja dotycząca zamknięcia szkół. Od 20 grudnia do 9 stycznia wszyscy uczniowie będą uczyć się zdalnie. W związku z tym rząd postanowił wspomóc rodziców. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg w rozmowie z IAR wyznała, że zostanie wprowadzony dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?
W związku z tym, że nauka zdalna jest od 20 grudnia do 9 stycznia, Rada Ministrów zostało podjęte rozporządzenie, które przyznaje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Rodzice będą mogli o ten zasiłek wnioskować

- ogłosiła.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy 2021

Jak wyjaśniła, "zasiłek będzie przysługiwał dla rodziców dzieci do ukończenia przez nie 8. roku życia lub 16. roku życia w przypadku dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością". Rodzice będą mogli złożyć wnioski do swojego pracodawcy oraz do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Oznacza to, że obowiązują takie same zasady jak w zeszłym roku. Rodzice muszą wiedzieć, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie jest wliczany do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w ciągu roku. Wynosi on 80 proc. wynagrodzenia za każdy dzień opieki, także w czasie dni ustawowo wolnych od pracy.

Więcej o: