Jakie świadczenia dla rodziców w 2022 roku? Domowy budżet mogą zasilić środki z dwóch nowych programów

Polskie rodziny w nadchodzącym roku otrzymają z budżetu państwa te świadczenia, które przysługiwały im do tej pory. Dodatkowo mogą liczyć na środki obiecane w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Niewykluczone, że dostaną też dodatek osłonowy.

Więcej o świadczeniach rodzinnych na Gazeta.pl

Dla wielu polskich rodzin świadczenia rodzinne są ważną częścią domowego budżetu, dlatego zwykle pod koniec roku szacują, na jakie wsparcie mogą liczyć od rządu. W przyszłym roku rodzice mają szansę otrzymać środki z dwóch nowych programów - Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego oraz dodatek osłonowy. Ważne jednak, żeby na czas złożyli odpowiednie wnioski.

Samotna matka (zdjęcie ilustracyjne)500 plus traci na wartości. "Wszędzie góry pieniędzy. A ktoś widział ceny?"

500 plus z małymi zmianami

Program Rodzina 500 plus funkcjonuje od 2016 roku. Wówczas świadczenie przysługiwało rodzinom, w których wychowywało się więcej niż jedno dziecko. Od 2019 roku środki te otrzymują także rodzice jedynaków. Od nowego roku wniosek o przyznanie 500 plus złożymy jedynie elektronicznie (poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS, bankowość elektroniczną lub portal Empatia). Zgodnie z nowymi zasadami, środki będą wypłacane jedynie bezgotówkowo, a obsługą programu zajmie się ZUS, a nie tak jak do tej pory - urzędy gmin.

Dodatkowe 500 plus na dziecko, czyli Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to świadczenie, które będzie wypłacane od 2022 roku w ramach programu Polski Ład. Ma wypełnić lukę we wsparciu dla polskich rodzin - obejmie dzieci po zakończeniu przez matkę urlopu macierzyńskiego, a jeszcze przed osiągnięciem przez nie wieku przedszkolnego. Środki z rodzinnego Kapitału Opiekuńczego to nawet 12 tysięcy złotych na drugie i każde kolejne dziecko w wieku między 12 a 36 miesięcy. Będą wypłacane przez rok po 1000 zł miesięcznie lub przez dwa lata po 500 zł miesięcznie. Nie obowiązuje tu żadne kryterium dochodowe, środki mają być zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Rodzice jedynaków otrzymają wyrównanie w wysokości 400 zł miesięcznie.

Zobacz wideo Przyzwyczajenia, trendy, zalecenia medyczne i dobre rady. Czyli skąd właściwie brać wiedzę o pielęgnacji noworodka?

Dobry start, czyli 300 zł na szkolną wyprawkę

W 2022 roku rodzie dzieci w wieku szkolnym mogą również liczyć na 300 zł z programu Dobry Start. To środki, które mają pomóc skompletować szkolną wyprawkę, są wypłacane raz w roku na każde uczące się dziecko do momentu skończenia przez nie 20. roku życia (w przypadku dzieci niepełnosprawnych - do 24.).

Becikowe - pierwsze świadczenie na dziecko

Ci, którzy rodzicami dopiero zostaną w przyszłym roku, po narodzinach swojej pociechy otrzymają jednorazową zapomogę w wysokości 1 tys. zł. Środki te dostaną jedynie wtedy, gdy matka dziecka pozostawała pod opieką lekarską nie później niż od 10. tygodnia ciąży do dnia porodu. W tym przypadku obowiązuje kryterium dochodowe - dochód na osobę w rodzinie nie może przekroczyć 1 922 zł netto.

Dodatek osłonowy - ochrona rodzin przed inflacją

W czasie niedawnej konferencji prasowej Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w obliczu szalejącej inflacji, rząd planuje wsparcie dla polskich rodzin w postaci dodatku osłonowego. Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg powiedziała w Polskim Radiu: 

Dodatek osłonowy dla gospodarstwa jednoosobowego to 400 zł, 600 zł dla rodzin dwu- lub trzyosobowych, 850 zł w przypadku rodzin liczących 4 lub 5 osób i, 1250 zł w przypadku, gdy gospodarstwo domowe liczy 6 lub więcej osób.

Wypłata środków będzie realizowana w 2022 r. Rodziny, które złożą wniosek o dodatek, dostaną pieniądze w dwóch ratach - do 31 marca i do 2 grudnia. To jednak pieniądze dla rodzin, które spełnią kryteria dochodowe - 2,1 tys. zł. na jednoosobowe gospodarstwa domowe i 1,5 tys. zł na pozostałe. 

SpacerUlga na dziecko 2022. Niekorzystne zmiany, znika szansa na sporą gotówkę

Więcej o: