500 plus na innych warunkach. Zmiany wchodzą już w nowym roku

Już od 1 stycznia w życie wejdą nowe zasady programu Rodzina 500 plus. Wkrótce obsługą świadczenia będzie zajmował się jedynie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zmiany będą dotyczyły także wniosków i wypłat.

Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Nowe zasady dotyczące 500 plus nie powinny dziwić, bowiem zapowiadano je już kilka miesięcy temu. Pieczę nad obsługą świadczenia przejmie ZUS, a wnioski i wypłaty będą odbywały się jedynie drogą elektroniczną. 

Prezeska ZUS, prof. Gertruda Uścińska, przekonuje, że prace nad zmianami wkrótce dobiegną końca, a jej instytucja będzie gotowa na czas. - Mamy już doświadczenie w realizowaniu tak dużych projektów - stwierdziła w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Co zmieni się w 500 plus?

Od 1 stycznia wniosek o przyznanie 500 plus złożymy jedynie elektronicznie. Można będzie to zrobić poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia. Zgodnie z nowymi zasadami, świadczenie będzie wypłacane jedynie bezgotówkowo. W tym celu we wniosku trzeba będzie wskazać  numer rachunku bankowego.

Dodatkowo nowelizacja ustawy przeniesie ustalanie uprawnień do świadczenia wychowawczego oraz jego wypłatę z gmin do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zofia Zborowska znalazła nietypowe określenie na dziadka. 'Bardziej dystyngowane' Zofia Zborowska znalazła nietypowe określenie na dziadka. "Bardziej dystyngowane"

ZUS ma pomóc

W związku ze zmianami pojawiły się liczne obawy rodziców. ZUS zapewnia jednak, że każda osoba będzie mogła liczyć na pomoc przy składaniu tych dokumentów. Dodatkowo, Instytucja zapewni wszystkim zainteresowanym możliwość wysłania wniosku na miejscu. 

Warto pamiętać, że gminy będą kontynuowały wypłaty świadczeń do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 r. W tych sprawach nadal należy kontaktować się z pracownikami gmin.

Więcej o: