Szczepienie dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Skierowania są już dostępne. Jak zarejestrować dziecko na szczepienie?

Od 16 grudnia będzie można w Polsce szczepić przeciw COVID-19 dzieci w wieku 5-11 lat. Skierowania na szczepienia są już dostępne, a rodzice będą mogli zarejestrować małych pacjentów od 14 grudnia na cztery sposoby.

Więcej informacji o aktualnej sytuacji epidemiologicznej w Polsce na Gazeta.pl

Od 12 grudnia wystawiane są skierowania dla dzieci w wieku 5-11 lat na szczepienie przeciw COVID-19. Jak zarejestrować dziecko na szczepienie? Aby możliwie ułatwić rodzicom ten proces, będzie można to zrobić na cztery sposoby. A same szczepienia ruszą 16 grudnia.

Dzieci będą szczepione preparatem firmy Pfizer-BionTech. Otrzymają jedną trzecią dawki podawanej dorosłym i młodzieży. Do szczepienia najmłodszych będzie musiał zakwalifikować lekarz. 

Jak zarejestrować dziecko na szczepienie? Są cztery sposoby

Rejestracja dziecka na szczepienie jest bardzo prosta. Można to zrobić na cztery sposoby.

1. Przez pacjent.gov

Można to zrobić przez profil zaufany lub bez niego. W pierwszym przypadku wystarczy się zalogować i wybrać jeden z dostępnych terminów. System proponuje szczepienie w placówkach najbliższych miejsca zaufania, ale można wyszukać inny termin i miejsce. Rejestracja poza profilem zaufanym wymaga podania nazwiska, numeru PESEL dziecka oraz swojego numeru telefonu, na który zostanie wysłany kod niezbędny do rejestracji.

Zobacz wideo Co do zasady dziecko rodzi się zdrowe. Rodziców czeka jednak dużo stresów związanych ze stanami adaptacyjnymi noworodka

2. Przez SMS

Żeby zarejestrować dziecko na szczepienie, wystarczy wysłać SMS-a na nr: 880 333 333 lub 664 908 556, wpisując w treści "SzczepimySie". W odpowiedzi otrzymamy wiadomość z informacją o kolejnych krokach, trzeba będzie podać nr PESEL dziecka i kod pocztowy, dzięki czemu system zaproponuje szczepienie w punkcie najbliższym miejsca zamieszkania.

3. Przez infolinię

Dziecko można zarejestrować na szczepienie, dzwoniąc na całodobową i bezpłatną infolinię (numer: 989). Trzeba będzie podać numer PESEL dziecka, a osoby, które dodatkowo podadzą swój numer telefonu, otrzymają SMS z potwierdzeniem terminu i miejsca szczepienia dziecka. 

4. Telefon do punktu szczepień

Osoby, które wolą tradycyjne metody rejestracji na szczepienie, mogą zadzwonić do wybranego punktu szczepień i bezpośrednio tam zapisać dziecko. Na stronie gov.pl znajduje się lista punktów szczepień.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.