Napoje dla dzieci, czyli co podawać dzieciom do picia, a z czego zrezygnować

Napoje dla dzieci powinny być dopasowane do ich potrzeb oraz konkretnego sezonu w ciągu roku. Dowiedz się, co podawać maluchom do picia, a co ograniczyć lub zupełnie wyeliminować.

Co do picia dla dzieci będzie najlepsze? Podpowiadamy

Co do picia dla dzieci wybrać? Podstawową opcją jest oczywiście woda. Najlepiej odpowiednio oczyszczona. Możemy użyć w tym celu profesjonalnego filtra, inną alternatywą jest zastosowanie glinianego dzbanka na wodę. Mało osób wie o tym, że glina posiada właściwości oczyszczające, dlatego, też doskonale sprawdza się jako naturalny oczyszczacz. Musimy jednak pamiętać o tym, że woda powinna przebywać w dzbanku co najmniej 4 godziny, aby móc cieszyć się jej doskonałą jakością i smakiem. Kolejną opcją są soki. Najbardziej zdrowe są te, które wypijemy bezpośrednio po wyciśnięciu. Dobrze sprawdzą się też domowe kompoty, które są wykonane z ekologicznych owoców. To świetny rozgrzewający napój zwłaszcza zimą. "Napojowy repertuar" możemy ubogacić owocowymi herbatkami.

Czy dzieci mogą pić kawę?  

"Czy dzieci mogą pić kawę" - pytanie to może wydawać się absurdalne, ale jednak część osób decyduje się na serwowanie dzieciom oraz młodzieży kawy. Na szczęście nie dzieje się to często. Z reguły problem ten dotyczy młodzieży. Kawowy temat możemy rozbroić na kilka istotnych kwestii. Po pierwsze, z całą pewnością nie możemy serwować dzieciom prawdziwej kawy. Głównie z powodu zawartej w niej kofeiny. Należy jednak pamiętać, że kofeina znajduje się także w innych produktach. Są to na przykład herbata lub popularne napoje gazowane. Dlatego też warto ograniczyć tego typu specyfiki. Warto natomiast wiedzieć, że kawa zbożowa może być podawana dzieciom od trzeciego roku życia. Oczywiście z umiarem i bez tradycyjnego cukru. Zamiennikiem może być miód lub cukier brzozowy.

Zobacz wideo Tego na pewno nie wiecie o bananach! [Pracownia Bronka]

Czy dzieci mogą pić napoje energetyczne - mówimy zdecydowane "NIE"

Czy dzieci mogą pić napoje energetyczne? Odpowiedź na to pytanie jest prosta: nie mogą. Co więcej, nawet dorośli powinni omijać je szerokim łukiem. Problemy z przewlekłym zmęczeniem mają dużo głębsze podłoże, aniżeli może nam się wydawać. Przyczyna może tkwić w nietolerancjach pokarmowych, alergiach, problemach hormonalnych czy emocjonalnych. To tylko kilka z opcji. Napoje energetyczne nie załatwią sprawy, a co gorsza - mogą zaszkodzić naszemu zdrowie.

Zobacz też: Ile powinno pić dziecko? Zapotrzebowanie na płyny w zależności od wieku

Czy dzieci mogą pić napoje izotoniczne? Tak, ale tylko te naturalne. Sprawdź, o czym mowa

Czy dzieci mogą pić napoje izotoniczne? Izotoniki wyprodukowane w sposób przemysłowy nie są dobrym wyborem dla dzieci, a nawet dla dorosłych - o ile sięgamy po nie w nadmiarze. Są one ukierunkowane przede wszystkim na potrzeby sportowców, którzy przechodzą intensywne treningi. Jest jednak pewna alternatywa, z której mogą korzystać także dzieci. Oto lista zamienników:

  • woda kokosowa
  • sok z brzozy
  • woda z karczocha
  • woda kaktusowa

Czy dzieci mogą pić piwo bezalkoholowe? 

Czy dzieci mogą pić piwo bezalkoholowe i czy jest ono bezpieczne? Odpowiedź brzmi: nie. Jeżeli piwo posiada w swojej nazwie słowo ''bezalkoholowe'', wcale nie oznacza to, że jest całkowicie pozbawione alkoholu (niektóre piwa bezalkoholowe zawierają mniej niż 0,5 % alkoholu). Drugim argumentem, który przemawia za tym, aby absolutnie nie podawać dzieciom piwa bezalkoholowego, jest sprawa etyki i wychowania. Nie przyzwyczajajmy dzieci od najmłodszych lat do smaku używek.

Zobacz też: 3-miesięczne dziecko - co potrafi i co może jeść niemowlę w wieku trzech miesięcy?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.