Ulga na dziecko od 2022 roku na nowych zasadach. Tłumaczymy, co zmieni Polski Ład

Już od stycznia 2022 r. w Polsce obowiązywać będą zasady Polskiego Ładu. Oznacza to nie tylko zmiany w zarobkach czy emeryturach, ale też różnice w rozliczaniu PIT. Rodziców szczególnie interesować może kwestia odliczenia ulgi prorodzinnej. Wyjaśniamy, kto nie dostanie w nowym roku pieniędzy.

Więcej podobnych artykułów na stronie Gazeta.pl

W styczniu zmianom ulegnie Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, modyfikacji ulegną zasady przyznawania ulgi prorodzinnej. 

Zmiany w uldze na dziecko

Wskutek wprowadzenia nowych przepisów, nie wszyscy podatnicy otrzymają dodatkowy zastrzyk gotówki. Wszystko ze względu na inne niż dotychczas zasady rozliczania składki zdrowotnej.

Zgodnie z rozstrzygnięciami zawartymi w Polskim Ładzie, zwrot ulgi dopuszczalny będzie wyłącznie do wartości składek ZUS, z pominięciem składek płaconych na ubezpieczenie zdrowotne. W praktyce oznacza to, że stosowanie tej ulgi będzie bardzo ograniczone. Wszystko ze względu na znaczne podwyższenie składek zdrowotnych a jednocześnie nieodliczanie ich od podatku. Może to wpłynąć na budżety osób zarabiających najmniej. Osoby otrzymujące najniższą krajową nie będą bowiem miały potrącanych zaliczek na podatek. W rozliczeniach będą brane pod uwagę jedynie składki społeczne. Te z kolei musiałyby być równe lub wyższe niż ulga na dziecko 2022. U pracowników zarabiających najniższą krajową jest to niemożliwe.

Rozwiązania dla rodziców w konflikcie

Polski Ład wprowadza też nowe rozwiązanie dla skonfliktowanych rodziców, którzy bez porozumienia wpisywali pełną ulgę na dzieci w swoich oświadczeniach. Chodzi o ukrócenie niezgodności w zeznaniach podatkowych takich osób. 

Jak wskazują nowe zasady, jeśli rodzice nie będą mogli się porozumieć, a zgodnie z rozstrzygnięciem sądu wspólnie wykonują władzę rodzicielską nad małoletnim dzieckiem po rozwodzie lub w trakcie separacji lub jeśli miejsce zamieszkania dziecka jest takie samo jak miejsce zamieszkania obojga rodziców - kwotę tę podatnicy będą musieli odliczyć w częściach równych. W pozostałych przypadkach odliczenie w wysokości 100 proc. stosuje podatnik, u którego dziecko ma miejsce zamieszkania.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA