Od ilu lat dziecko może zostać samo w domu? Rodzice muszą zachować zdrowy rozsądek

Od ilu lat dziecko może zostać samo w domu? Panująca epidemia koronawirusa sprawiła, ze wielu rodziców, idąc do pracy, musi zostawić dzieci w domu. Nie wszyscy są przekonani co do tego, czy ich pociecha już do tego dojrzała, ale część nie ma wyboru.

Więcej informacji o aktualnej sytuacji epidemiologicznej w naszym kraju na Gazeta.pl

Od ilu lat dziecko może zostać samo w domu? Wielu rodziców ma rozterki związane z koniecznością pozostawienia w domu dzieci (np., przebywających na kwarantannie), żeby iść do pracy. O zdanie spytaliśmy naszych czytelników, którzy na profilu facebook'owym eDziecka pisali: 

To trzeba robić stopniowo i obserwować dziecko. Jedno da sobie radę, a inne będzie miało szalone pomysły na ten czas
Ja bym się bała moje zostawić
Różne pomysły chodzą dzieciom po głowie. W domu tyle sprzętów. Więcej niż kiedy my byliśmy mali. Łatwiej o wypadek czy katastrofę
Mój syn zostaje sam, odkąd skończył 5 lat. Najpierw na chwilę, potem na dłużej. Teraz ma 10 i nie ma problemu, żeby został w domu, jak my idziemy do pracy.

Warto pamiętać, że każde dziecko jest inne, jedne są spokojniejsze i bardziej odpowiedzialne i godne zaufania, inne wciąż poszukują wrażeń i mają najrozmaitsze pomysły. Gdy jednego sześciolatka rodzice mogą zostawić na kilka chwil samego, innego nawet w wieku ośmiu lat nie powinni spuszczać z oczu. Wiele zależy od ich wyczucia, jednak niezależnie od sytuacji - powinni tu zachować zdrowy rozsądek. 

Od ilu lat dziecko może zostać samo w domu? Określa to Kodeks Wykroczeń

Kwestia pozostawienia dziecka w domu bez opieki to dla wielu rodzicach bardzo stresująca sprawa. Niektórzy nie mają pewności, czy pozostawienie pociechy w domu, bez nadzoru osoby dorosłej jest zgodne z przepisami. A jeśli tak, to w jakim wieku musi być dziecko? Określa to Kodeks wykroczeń. W art. 106 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń, możemy przeczytać:

Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać, lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Oznacza to, że w świetle prawa możemy zostawić w domu jedynie dziecko, które ma już skończone siedem lat.

Zobacz wideo Czy lęk przed pająkami jest uzasadniony? Wyjaśniamy [PRACOWNIA BRONKA]

Od ilu lat dziecko może zostać samo w domu? Lepiej nie łamać zasad kwarantanny

Jeśli dziecko zostało skierowane na kwarantannę domową, lepiej nie bagatelizować obowiązku pozostania przez nie pod wskazanym adresem. Za łamanie przepisów rodzice poniosą konsekwencje. Na stronie gov.pl czytamy:

Kontrolę realizacji obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych sprawują organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Policja, Straż Graniczna, Żandarmeria Wojskowa lub Wojska Obrony Terytorialnej. Przepisy prawa przewidują możliwość nałożenia kary finansowej do 30 tys. zł na osoby, które nie przestrzegają kwarantanny. Decyzja co do konkretnej wysokości kary jest zawsze indywidualna.
Więcej o:
Copyright © Agora SA