Zwycięzca plebiscytu "Młodzieżowego słowa roku". Określa codzienną czynność

VI plebiscyt "Młodzieżowe Słowo Roku" dobiegł końca. W 2021 roku głosami w liczbie 9 656 wybrano "śpiulkolot". Miejsce na podium zajęła również "Twoja stara".

Młodzieżowym Słowem Roku 2021 wytypowanym w plebiscycie Wydawnictwa Naukowego PWN został "śpiulkolot". Jak czytamy na stronie PWN posiada dwie definicje. Zgodnie z pierwszą, oznacza miejsce do spania, nawiązując do mema, w którym "śpiulkać" zastępowało wyraz "spać". Natomiast według drugiej oznacza udanie się na odpoczynek, czynność zasypiania. Jest używane często w odniesieniu do zwierząt, które ucinają sobie drzemkę. Wówczas mówimy, że "boardingują się do śpiulkolotu", czyli szykują się do snu.

Zwycięzca plebiscytu "Młodzieżowego słowa roku" 

Więcej artykułów przeczytasz na Gazeta.pl.

Zobacz wideo Zjazd na 20-lecie Harry’ego Pottera. Jest pierwszy zwiastun

Cytowana przez portal Bankier.pl prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i członkini jury plebiscytu podkreśliła, że wyraz "śpiulkolot" budzi pozytywne skojarzenia i wywołuje uśmiech na ustach.

Na drugim miejscu z liczbą 9401 głosów znalazło się ulubione młodzieżowe pożegnanie, czyli wymawiana z angielska "naura". Jest skrótem od "na razie", który przekształcił się od słowa "nara". "Naura" była zgłaszana dość często w plebiscycie także w ubiegłym roku.

Na trzecim miejscu znalazła się "twoja stara", czyli określenie będące odpowiedzią na każdą ripostę i zaczepkę. Zwrot ten jest definiowany jako "dezaprobująca odpowiedź na pytanie: 'kto?' lub na dowolną inną wypowiedź". Na "twoją starą" głosowało jednak o wiele mniej, bo 6665 internautów.

Co istotne, na zwycięskie słowo głos oddało najwięcej osób powyżej 18. roku życia, co oznacza, że "śpiulkolot" jest najwyraźniej wynalazkiem językowym nieco starszej młodzieży, lub osób, których humor jest oparty na memach internetowych.

Specyficzne poczucie humoru bywa też elementem tworzącym i spajającym społeczność internetową, dla której znaczenie słowa znaczy po prostu jego kontekstowe użycie

- powiedziała prof. Wileczek cytowana przez portal Bankier.pl.

Przypominam, że Młodzieżowe Słowo Roku zostało wybrane po rocznej przerwie. W 2020 roku Kapituła plebiscytu wydała oświadczenie, w którym wyjaśniła, że nie może wyróżnić popularnego słowa "Julka". Określało ono "typ zachowań oznaczający lansowanie w mediach społecznościowych liberalnych poglądów bez otwartości na dyskusję". Kapituła uznała jednak, że wyraz ten częściej definiowany jest w odniesieniu do poglądów, a nie zachowań i zdecydowała, iż nie wygra słowo wyśmiewające czyjeś poglądy.

 
 
 
Więcej o:
Copyright © Agora SA