Jak sprawdzić, czy dziecko jest na kwarantannie? Dla wielu wciąż nie jest to oczywiste

Coraz więcej szkół i placówek wychowawczych jest na kwarantannie. Kolejne grupy, kolejne klasy przechodzą na nauczanie zdalne i muszą pozostać w domach na 10 dni. To, kiedy zaczyna i kończy się kwarantanna, nie zawsze jest oczywiste. Jak sprawdzić, czy dziecko jest na kwarantannie? Podpowiadamy.

Jak sprawdzić, czy dziecko jest na kwarantannie? Historia Magdy             

Informacja o kwarantannie dzieci spada na rodziców jak grom z jasnego nieba. Szczególnie gdy dziecko trafia na pierwszą kwarantannę, nie wiedzą oni, gdzie sprawdzić najbardziej potrzebne rzeczy. Problem taki miała między innymi nasza rozmówczyni i czytelniczka Magda.

Dostaliśmy e-mail od dyrekcji przedszkola w sobotę rano. Nauczycielce, która była na zastępstwie w grupie syna, wyszedł pozytywny test. Poinformowano nas w sobotę rano, że w poniedziałek wiadomość zostanie przekazana do sanepidu. W weekend sanepid nie pracuje. I mamy czekać na kolejne kroki, ale proszę o nieprzyprowadzanie dzieci do placówki

- opowiada Magdalena.

W poniedziałek nie było żadnej informacji. Nikt nie dzwonił, sprawdzałam profil na IKP. Nic. Dzwoniłam do rodziców z przedszkola, także nie mieli żadnej informacji.
Dopiero we wtorek późnym popołudniem pokazał się komunikat w IKP. Kwarantanna została narzucona od poprzedniego poniedziałku. Bo wtedy dzieci miały kontakt z zakażoną osobą. Czyli chodziły do przedszkola cały tydzień. Prawdziwej kwarantanny miały trzy dni (poniedziałek-środa). Z czego informacja dotarła do nas późno we wtorek. Z sanepidu czy z policji nie zadzwonił nikt

- relacjonuje mama.

Zobacz wideo Czy uda się uniknąć twardego lockdownu?

Jak sprawdzić, czy dziecko jest na kwarantannie? Gdzie szukać informacji?

Niestety liczba zakażeń jest duża. A to oznacza, że coraz więcej osób trafia na kwarantannę. Instytucje kontrolujące osoby na kwarantannie, mają pełne ręce roboty. Najszybciej więc informację uzyskamy w internecie.

Najbardziej popularnym oraz najprostszym w stosowaniu jest Internetowe Konto Pacjenta, które umożliwia dostęp do wielu informacji o świadczeniach medycznych: np. wystawionych receptach, skierowaniach, wystawionych zwolnieniach lekarskich. Korzystanie z tego konta jest proste, informacje czytelne.

- czytamy na stronie gov.pl.

Informację dotyczącą naszego dziecka można pozyskać także drogą telefoniczną:

Można starać się pozyskać informacje o kwarantannie lub izolacji domowej w państwowej powiatowej inspekcji sanitarnej lub na infolinii Głównego Inspektora Sanitarnego – nr telefonu  22 25 00 115. Niestety dodzwonić się tam trudno, szczególnie do sanepidu na szczeblu powiatów.
Więcej o: