Częsty, niepozorny objaw u dzieci może wskazywać na COVID-19. Pediatra wyjaśnia, co robić

Koronawirus dotyka najmłodszych coraz częściej. Pediatra z Saragossy zauważył, że jedno na pięcioro dzieci, które trafia do niego z objawami przeziębienia, otrzymuje pozytywny wynik testu na COVID-19. Jest jeden z symptomów, na który rodzice szczególnie powinni zwrócić uwagę.

W Polsce coraz więcej dzieci trafia do szpitali z powodu zakażenia COVID-19. Lekarze już jakiś czas temu alarmowali o ciężkim przebiegu zakażenia u najmłodszych. "Tak wielu pacjentów w szpitalach dziecięcych jeszcze nie mieliśmy" - mówił w TVN24 doktor habilitowany Ernest Kuchar. Pediatra Eva Jimenez z publicznego ośrodka zdrowia w Saragossie zauważyła, że jedno na pięcioro dzieci, które zgłaszają się do niej z objawami przeziębienia, ma COVID-19. 

Chorujące bezobjawowo lub lekko objawowo dzieci mogą zakażać inne osoby, dla których COVID-19 jest zagrożeniem

– podkreśliła. 

Zobacz wideo Dr Szułdrzyński tłumaczy, kto choruje w IV fali COVID-19 i czy czeka nas V fala koronawirusa

Niepozorny objaw może oznaczać u dziecka COVID-19

Ostatnio w Hiszpanii odnotowuje się dziennie ponad 500 przypadków zachorowań na COVID-19 wśród dzieci na 100 tys. mieszkańców.

W Saragossie są szkoły, gdzie ponad 10 proc. dzieci pozostaje w domach z powodu pozytywnego testu na koronawirusa lub bliskiego kontaktu z osobą chorą. Są rodziny, jak moja, gdzie przechodzimy jedną kwarantannę po drugiej. Musimy to powstrzymać

- apelowała dr Eva Jimenez.

Mama i dzieckoMama nagrała reakcję dziecka na widok choinki. Nie tego się spodziewała

Jak zauważyła, czasem nawet lekki katar może zwiastować zakażenie. Poprosiła rodziców o rozsądek i wykonywanie swoim dzieciom testów diagnostycznych, choćby tych z apteki, zanim zostaną posłane do szkoły. Jeśli wynik będzie pozytywny, wówczas powinny się poddać minimum 10-dniowej kwarantannie.

Chore dzieci nie powinny chodzić do szkoły

- podkreśliła. 

Zasiłek rodzinnyRodzic: "Utworzyła się nowa grupa społeczna wygodnie żyjąca z 500 plus i zasiłków"

Więcej o: