Rodzic: "Utworzyła się nowa grupa społeczna wygodnie żyjąca z 500 plus i zasiłków"

Coraz więcej rodziców uważa, że dodatkowe świadczenia nie do końca spełniają swoje początkowe założenia. Rodzina 500 plus miała poprawić sytuację polskich rodzin i zachęcić Polaków do powiększania rodziny. Tak się jednak nie stało. - Świadczenia powinny być tylko dla rodziców pracujących, lecz mało zarabiających - tłumaczy rodzic pod postem na profilu facebook'owym Gazeta.pl.

Więcej podobnych historii znajdziecie również na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Tusk: Nikt nikomu nie zabierze 500+

Nie da się nie zauważyć, że rodzina znajduje się w centrum polityki społecznej polskiego rządu. Politycy uważają, że dzięki dodatkowym świadczeniom uda się nie tylko poprawić sytuację w kraju i pomóc w wychowaniu dzieci, ale także pomoże w podkręceniu wskaźnika demograficznego. Ministerstwo podejmuje liczne działania z zakresu polityki państwa na rzecz dziecka i rodziny, które jak uważają nasi czytelnicy nie do końca spełniają swoje role. 

Program Rodzina 500 plus działa już niemal 5 lat. Początkowo świadczenie dla polskich rodzin miało pokryć wydatki związane z wychowywaniem dziecka, sprawowaniem nad nim opieki oraz zaspokojeniem jego życiowych potrzeb. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna. 

Portfel500 plus to od teraz 425 plus. Niedługo rodzice dostaną jeszcze mniej pieniędzy

"Państwo da nam pieniądze za nic. Do tego opieka jeszcze pomoże więc żyć nie umierać"

Pod jednym z artykułów dotyczącym polskiej rodzin na profilu facebook'owym Gazeta.pl wywiązała się bardzo emocjonująca dyskusja. Tekst dotyczył pewnej matki czwórki dzieci, która w rozmowie z eDziecko.pl przyznała, że nie musi pracować, bo ze świadczeń ma wysoką wypłatę. Kobieta tłumaczyła wówczas, że nawet mimo najszczerszych chęci, przy tak wielu obowiązkach, nie jest w stanie podjąć pracy na etat.

Wszyscy myślą, że odwiozę dzieci do placówek i mam czas na hybrydki. Niestety muszę ich rozczarować, ale tak nie jest. Nie robię ich wcale. Do tego nie pracuje, bo wychowuje dzieci. Ludzie pomyślą, że to skandal

- wyjaśniła matka i dodała, że przy czwórce dzieci trzeba mieć oczy dookoła głowy, zajęć jej dwa razy więcej.

Sklep z zabawkami (zdjęcie ilustracyjne)Mama czwórki dzieci: "Nie pracuję, bo ze świadczeń mam ładną pensję"

Rodzice postanowili podzielić się własnymi doświadczeniami. Większość z nich nie ma wątpliwości, że dodatkowe pieniądze negatywnie wpływają na niektóre polskie rodziny. Internauci tłumaczyli, że znają wiele matek, które wychowywały dzieci bez dodatkowego wsparcia ze strony rządu i doskonale im się to udawało. 

Sama jestem matką czwórki dzieci, tylko moje już dorosłe i wiem co to znaczy je wychować. Też nie miałam szans iść do pracy, ale dałam radę i jestem z tego dumna. Odchowałam pociechy i teraz mogę spokojnie pracować.
Do pracy też można iść, a nie czekać aż dadzą!
Świadczenia powinny być tylko dla rodziców pracujących, lecz mało zarabiających.
Moja żona też pracowała w święta, niedzielę, sylwestra, Nowy Rok i też wychowała trójkę dzieci. Moje dzieci też pracują!
Utworzyła się nowa grupa społeczna wygodnie żyjąca z 500 plus i zasiłków.
Znam kobiety, które wychowały czwórkę dzieci i dzisiaj mają wypracowane w emerytury, a nie jałmużnę od państwa z podatków pracujących.
Od kiedy ruszył program 500 plus, to większość rodzin starała się o kolejne dziecko, bo będzie dobrze, damy radę, a państwo da nam pieniądze za nic. Do tego opieka jeszcze pomoże więc żyć nie umierać. Tylko za czyje pieniądze? Nasze, czyli podatników. Mamy dofinansowanie prądu, gazu, czynszu, to po co pracować? Człowiek wychował dzieci i nie było 500 plus. Rodzic robił na dwie zmiany jak trzeba było

- pisali rodzice.

500 plus500 plus traci na wartości. Rodzice: To jest kredyt, który będą spłacać dzieci

Dodatkowe świadczenia dla polskich rodzin

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podejmuje liczne działania na rzecz młodych małżeństw oraz rodzin. Jednym z nich dodatkowe świadczenia rodzinne:

  • program "Rodzina 500+",
  • program "Dobry Start",
  • program "Maluch+",
  • opieka nad dzieckiem w wieku do lat 3,
  • Karta Dużej Rodziny,
  • dodatek osłonowy,
  • zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego,
  • jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka,
  • świadczenie rodzicielskie, do których prawo nabywa się w sposób określony w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych
  • świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie pielęgnacyjne i specjalny zasiłek opiekuńczy.

500 plus500 plus. Na co rodzice wydają środki? "Na zakupy w biedrze"

Więcej o: