Opieka na dziecko na kwarantannie. Ważna zmiana dla rodziców

Czy będą zdalne lekcje? Jeszcze do niedawna rodzice zadawali wciąż to pytanie. Obecnie już nie pytają. Niemal każde dziecko w wieku szkolnym czy przedszkolnym odbyło już przynajmniej jedną kwarantannę od początku roku. Nauczanie stacjonarne stało się fikcją. Rodzice muszą wiedzieć, że w trudnej sytuacji mogą wziąć opiekę na dziecko na kwarantannie.

Opieka na dziecko na kwarantannie. Rodzice coraz częściej zajmują się dziećmi na kwarantannie

Rodzice cały czas informują nas o sytuacji w szkole. Większość ma to samo doświadczenie – ciągłe kwarantanny.

Dwie kwarantanny w listopadzie. W grudniu idziemy na rekord? Trzy w ciągu miesiąca? Syn był w przedszkolu w listopadzie zaledwie 5 dni!
U syna, który chodzi do 6 klasy była kwarantanna, następnie 3 dni w szkole i znowu kwarantanna. Córka pierwszoklasistka też przebywa na kwarantannie. Wracają w przyszłym tygodniu do szkoły. Ile pochodzą? Trzy dni czy może cztery? I co kwarantanna aż do świąt lub co gorsze na święta?
U nas to samo. Syn dopiero wrócił do szkoły nie wiem na ile, a córka dziewiąty dzień na zdalnych.
Dziś znów nowe klasy z zakażeniami Chyba powinni zrobić zdalne. Dzieci mają gorzej, bo siedzą na kwarantannie i wyjść nie mogą

- relacjonują załamani rodzice.

Nauka w domu spada więc na rodziców. Ale nie zapominajmy, mają oni możliwość skorzystać z opieki na dziecko na kwarantannie.

Opieka na dziecko na kwarantannie. Zmiana przepisów

Opiekę na dziecko na kwarantannie może wziąć każdy rodzic. Jeśli placówka przechodzi na nauczanie zdalne, przysługuje zasiłek. A co w sytuacji, gdy na zamykana jest jedna grupa?

W przypadku opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do ośmiu lat z powodu nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły pojawiały się różne interpretacje przepisów. „Zamknięcie" placówki było różnie odbierane. W przepisach jest mowa o całej placówce, a zazwyczaj zawieszona zostawała praca jednej czy kilku grup/klas.

Zobacz wideo Bez lockdownu, bez systemów hybrydowych, bez obowiązkowych szczepień. Duda o początku roku szkolnego

Mamy jednak dobrą wiadomość. Zakłada Ubezpieczeń Społecznych zwrócił się do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej o rozjaśnienie przepisów. Resort oznajmił, że związku ze zmieniającą się sytuacją epidemiczną za zamknięcie placówki należy uważać także naukę zdalną np. jednej klasy lub grupy przedszkolnej. Nie musi dojść do zawieszenia zajęć w całej szkole, przedszkolu czy żłobku. Rodzicowi przysługuje opieka na dziecko na kwarantannie nawet jeśli tylko jedna grupa w przedszkolu czy klasa w szkole nie pracuje w normalnym trybie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA