Co zrobić, jak dziecko nie chce się uczyć? Dlaczego dziecko czuje się zdemotywowane?
Co zrobić, jak dziecko nie chce się uczyć? To problem, z którym zmaga się wielu rodziców. Poruszana przez nas kwestia jest dużo głębsza, aniżeli może nam się to wydawać. Chcąc znaleźć właściwą odpowiedź na to pytanie, należy dogłębnie zająć się tym zagadnieniem. Niechęć dziecka może wynikać z wielu kwestii. Pamiętajmy, że dzieci z natury są ciekawe i uwielbiają się uczyć, zdobywać wiedzę. Zatem demotywacja musi mieć konkretną przyczynę. Poniżej podajemy kilka przykładów. Warto jednak zaznaczyć, że każdy dziecko jest inne.
- Brak zainteresowania zagadnieniem na danym etapie życia. Zanim ocenimy nasze dziecko i zarzucimy mu lenistwo, czy też ogólną niechęć do nauki bardzo ważne jest to, aby zrozumieć, iż człowiek posiada różne etapy poznawcze. Innymi słowy, jedne dzieci lubią wcześniej rozwijać zdolności matematyczne, a inne z kolei wolą w danym momencie zająć się pisaniem. Niechęć dziecka do nauki może być wywołana przymusem zajęcia się dziedziną, która w danym momencie nie jest tak interesująca dla dziecka.
- Niechęć do nauczyciela. Może wydawać się to absurdalne, ale brak dobrych relacji z wykładowcą także wpływa na poziom motywacji dziecka.
- Brak umiejętności ciekawego przekazywania wiedzy. Niezależnie od tego jak bardzo dane zagadnienie będzie interesujące, straci ono na wartości, kiedy osoba ucząca będzie przekazywała wiedzę w nudny sposób. Warto jest wziąć to pod uwagę.
- Problemy rodzinne i osobiste. Atmosfera, jaka panuje w otoczeniu dziecka to także jeden z kluczowych elementów, który wpływa na poziom przyswajania wiedzy. Przewlekły stres, trudne relacje międzyludzkie, konflikty z rówieśnikami mogą wpłynąć na niechęć do nauki.
- Brak wsparcia ze strony rodziców, wychowawców, opiekunów. Badania psychologiczne wykazują, iż dziecko, które było wychowywane w bardzo rygorystycznych warunkach, w dorosłości może mieć problemy z samodyscypliną, realizacją zadań, pracą zespołową, rozwojem.
Jak rodzic może motywować dziecko do nauki? Zacznij od rozpoznania przyczyny
Jak rodzic może motywować dziecko do nauki, aby było to skuteczne? W pierwszej kolejności musimy zająć się znalezieniem przyczyny demotywacji u malca. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, mogą być one różne. Warto na początku porozmawiać z dzieckiem i poszukać problemów, które mogą powodować niechęć do nauki.
Zobacz też: Droga Mleczna: w większości składa się z ciemnej materii. Czym jest i gdzie ją obserwować?
Zobacz wideo Czy odrabiać z dzieckiem prace domowe?
Skuteczne sposoby motywowania dziecka do nauki - tipy, które warto jest znać
Warto znać skuteczne sposoby motywowania dziecka do nauki. Mamy na to kilka ciekawych i prostych w realizacji pomysłów!
Oto sposoby na motywację dziecka do nauki:
- Nauka poprzez zabawę. Metoda ta jest "stara jak świat", ale z pewnością bardzo skuteczna w przypadku dużych jak i małych. Nauka poprzez łamigłówki, podchody, gry planszowe sprawdza się w wielu przypadkach.
- Nie krytykuj, ale wzmacniaj. Nawet jeżeli Twojemu dziecku nie uda się rozwiązać danego zadania za pierwszym razem, a dopiero za którymś z rzędu to nie oznacza to, że jest ono gorsze w tej dziedzinie. Nie osądzaj, ale używaj pozytywnego i wzmacniającego przekazu. "Dasz sobie radę", "Jestem dumny/dumna z tego, że wykonałeś część tego zadania", "Poradzisz sobie, najtrudniejsza część już za tobą" itd.
- Zauważaj postępy, nawet te najmniejsze. Dostrzeganie nawet najmniejszych sukcesów toruje nam niejako drogę do wybudowania w dziecku silnej osobowości. Dzięki takiemu podejściu wychowamy dziecko, które nie tylko będzie potrafiło poradzić sobie z zadaniami szkolnymi, ale także z tymi, które dotyczą dorosłego życia.
- Skonsultujcie problem z nauczycielem, psychologiem szkolnym. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, niechęć dziecka może być spowodowana nieodpowiednim podejściem nauczyciela lub szkolnego środowiska. Warto sprawdzić to.
- Świętujcie sukcesy. To jeden z kolejnych punktów, który jest niezwykle istotny. W wielu rodzinach obowiązuje tradycja świętowania małych zwycięstw czy postępów. Może warto wprowadzić ją do swojego domu? Uczta z okazji postępów w nauce? Wyjście do kina za rozwiązanie trudnych zadań z matematyki? Możliwości jest tutaj mnóstwo.
- Stwórz dziecku komfortowe warunki nauki. Chodzi nie tylko o przytulny pokój, wygodne biurko i krzesło, ale także o to, aby w rodzinie panowała zdrowa atmosfera bez zbędnego napięcia.
Czy nagradzać dziecko za dobre oceny - ocena ocenie nie równa
Czy nagradzać dziecko za dobre oceny, czy ma to sens? Temat ten wzbudza w ostatnim czasie tak dużo kontrowersji, że można dostać zawrotu głowy. Jednakże spójrzmy na to chłodniejszym okiem. Zadajmy sobie pytanie, czy ocena jest zawsze odzwierciedleniem faktycznego stanu wiedzy? Większość z nas wie doskonale, że nie. Na to, jaką ocenę otrzyma uczeń, wpływa bardzo wiele czynników. Niestety nie zawsze są one powiązane ze znajomością tematu. Polecamy zatem, aby dostrzegać i doceniać postępy w nauce, a nie skupiać się tylko na wysokich notach.
Zobacz też: "W pustyni i w puszczy": plan wydarzeń - jak go napisać? Podpowiadamy!