Rodzice, którzy wyrządzają dziecku krzywdę. Ich zachowanie to temat tabu

Czasem chwalone za zaradność i samodzielność dzieci, noszą na swoich barkach ogromny ciężar. Odpowiedzialność za ich krzywdę ponoszą niedojrzali rodzice, którzy zamiast być dla dziecka opiekunem, oczekują, że to ono będzie opiekowało się nimi. Kim są ofiary parentyfikacji?

Ofiary parentyfikacji to dzieci, które przez niedojrzałe zachowanie rodzica lub sytuację losową, stały się jego opiekunem. Często do parentyfikacji dochodzi w rodzinach dysfunkcyjnych, w przypadku rozstania rodziców lub choroby jednego z nich. Wówczas dziecko, które nie chce, aby mama lub tata byli smutni, zmęczeni, rozdrażnieni, stara się nimi opiekować i wchodzi w różne role, które nie są odpowiednie dla jego wieku.

Zobacz wideo Aleksandra Kwaśniewska: Rodzice dawali mi ogrom wolności. Podbierała mamie ubrania?

Jakie cechy ma dziecko, które jest ofiarą parentyfikacji?

Sparentyfikowane dziecko samodzielnie gotuje, robi zakupy, sprząta. Może nawet opłaca rachunki czy zajmuje się młodszym rodzeństwem. A otoczenie chwali je jako "zaradne" i "dojrzałe jak na swój wiek". Mało kto wie, że wszystko robi po to, żeby przypodobać się rodzicowi i go odciążyć. A kiedy musi być całym światem dla rodzica, nie ma czasu na zabawę i budowanie relacji z rówieśnikami.

Parentyfikacja może przyczynić się do rozwoju u dziecka wielu zaburzeń. Przede wszystkim w jego umyśle i emocjach tworzy się zespół cech, które są spełnieniem oczekiwań wszystkich dookoła. Dziecko, które za wszelką cenę chce pokazać wszystkim, że jest silne, może rozpadać się od wewnątrz. Efektem tego jest wystąpienie różnego rodzaju chorób psychosomatycznych np. astmy, problemów skórnych itd. 

Ponadto dziecko, które zawsze opiekowało się swoim rodzicem, w dorosłym życiu nie potrafi się odseparować od rodziny. Zawsze żyje jej życiem i problemami, zamiast skupić się na budowaniu własnej relacji i domowego ogniska. Towarzyszy mu poczucie osamotnienia, spowodowane nieumiejętnością budowania relacji z rówieśnikami. Zdarza się, że cierpi na zaburzenia emocjonalne, zaburzoną relację psychika-ciało.

Dorosłe ofiary parentyfikacji często odczuwają poczucie winy, jeśli nie są w stanie zadowolić wszystkich dookoła. Są perfekcjonistami i zbyt wiele biorą na swoje barki. Mają cechy narcystyczne.

Więcej o:
Copyright © Agora SA