500 plus wzrośnie? "Bez problemu można podwyższyć do 700 zł"

Galopująca inflacja sprawia, że 500 plus traci na wartości, bo ceny towarów i usług stale rosną. Rodzice, którzy liczą na waloryzację świadczenia w przyszłym roku mogą się jednak rozczarować.

Rządowy program "Rodzina 500+" wszedł w życie 1 kwietnia 2016 roku, a zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w lipcu 2019  przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Jak czytamy na stronie gov.pl, pozwala on na "poprawę jakości życia wszystkich polskich rodzin mających dzieci na utrzymaniu i stanowi dopełnienie kompleksowej polityki państwa wobec rodzin" i w założeniu miał przyczynić się do poprawy dzietności.

500 plus wzrośnie?

Więcej artykułów przeczytasz na stronie Gazeta.pl.

Imiona żeńskie na m. W rankingu zostało ostatnie. To koniec hebrajskiej pięknościNajpopularniejsze imiona dla dzieci. Wśród dziewcząt "rzymska bogini"

Zobacz wideo Doda nie będzie miała nadzoru policji

Od przyszłego roku nastąpią zmiany w przyznawaniu świadczenia w ramach programu "Rodzina 500 plus". Konieczne będzie ponowne składanie wniosku i zniknie możliwość pobierania gotówki do ręki. Możliwe będą tylko wypłaty na konto. 500 plus, które dotychczas było pod kuratelą samorządów, przejdzie pod opiekę ZUS-u.

Tym, co szczególnie interesuje wielu rodziców, są informacje dotyczące waloryzacji świadczenia, które od 2016 roku nie zwiększyło się, ani o złotówkę. Świadczeniobiorcy z niepokoją patrzą na galopującą inflację i rosnące ceny różnych towarów i usług. Ekonomiści obliczyli, że w 2021 roku za 500 plus można kupić tyle, ile w 2016 roku za około 430 zł. Oznacza to, że w praktyce świadczenie zostało obniżone o 70 zł.

Dotychczas spadek wartości świadczenia nie był aż tak odczuwalny, ale w listopadzie 2021, kiedy odnotowano inflację na poziomie 7,7 proc. odczuliśmy ją o wiele bardziej niż w poprzednich latach. Nie ulega wątpliwości, że bez waloryzacji rodzice za 500 zł będą mogli kupować coraz mniej.

W kwietniu 2021 roku minister finansów Tadeusz Kościński powiedział, ze podniesienie wysokości świadczenia nie zrujnowałoby stanu polskich finansów.

500 plus bez problemów dla budżetu można podwyższyć do 700 zł

- deklarował.

Rząd nie planuje jednak wprowadzić poprawek do programu w najbliższym czasie. Mimo to Instytut Emerytalny obliczył, ile pieniędzy otrzymywaliby dziś rodzice, gdyby świadczenie było waloryzowane tak jak emerytury i renty. Z wyliczeń wynika, że 500 plus w 2021 roku powinno wynosić 574,25 zł, a w 2022 roku należałoby już zmienić jego nazwę na 600 plus. Wówczas po waloryzacji rodzice otrzymywaliby 607,85 zł.

Christmas,Tree,And,ToysMikołajki klasowe to kolejny wydatek dla rodziców. "Ciężko zrobić paczkę za mniejszą kwotę"

Ferie 2022 już niedługo, a nauczyciele nie zwalniają tempa. Ferie 2022 już niedługo, a nauczyciele nie zwalniają tempa. "Córka nie ma wolnego"

Więcej o: