Zasiłek opiekuńczy nie tylko w przypadku kwarantanny. Rodzice dostaną środki na nowych zasadach

Zasiłek opiekuńczy przyznawany na nowych zasadach ze względu na aktualną sytuację epidemiczną. Nie musi już dojść do zamknięcia całej szkoły, przedszkola lub żłobka, aby rodzicom przysługiwały środki.

W założeniu dodatkowy zasiłek miał przysługiwać rodzicom, który musieli wziąć wolne z pracy, aby opiekować się dzieckiem w czasie nauki zdalnej. Od września uczniowie uczą się jednak w trybie stacjonarnym, a na nauczanie zdalne lub hybrydowe przechodzą pojedyncze szkoły, lub klasy, w których odnotowano przypadki zakażeń. Niestety, statystyki nie wyglądają optymistycznie i coraz więcej placówek jest zmuszonych do odwoływania zajęć stacjonarnych.

Zasiłek opiekuńczy nie tylko w przypadku kwarantanny

Więcej artykułów dotyczących świadczeń znajdziesz na Gazeta.pl.

Miasto z piernika w Kolejkowie w Sky Tower we Wrocławiu. Przygotowano je na Święta Bożego Narodzenia, ale oglądać można do końca lutego 2022 r.Od kiedy jest przerwa świąteczna w szkole 2021? Uczniowie w końcu odpoczną

Zobacz wideo Doda w mocnych słowach tłumaczy się z zarzutów

Ministerstwo Edukacji i Nauki regularnie publikuje na Twitterze informacje dotyczące funkcjonowania szkół. Według danych z wtorku 30 listopada w trybie stacjonarnym pracowało 11586, czyli 80,5 proc. szkół podstawowych. W 93 placówkach wprowadzono naukę w trybie zdalnym, a w 2709 w trybie hybrydowym. Z kolei w przypadku szkół ponadpodstawowych, 6576, czyli 84,2 proc. placówek funkcjonowało w trybie stacjonarnym. 78 przeszło na naukę zdalną, a 1158 hybrydową. Podsumowując, tego dnia aż 4038 szkół nie pracowało stacjonarnie.

Ze względu na obecną sytuację epidemiczną, we wtorek ZUS poinformował o zmianie przepisów. Ubezpieczony rodzic może skorzystać z zasiłku opiekuńczego nie tylko wtedy, gdy dziecko objęte zostało kwarantanną lub izolacją domową. Środki przysługują mu także w sytuacji, gdy musi zaopiekować się zdrowym dzieckiem poniżej 8. roku życia z powodu nagłego zamknięcia szkoły, przedszkola lub żłobka. Za zamknięcie placówki należy uważać również zawieszenie zajęć stacjonarnych dla danej klasy lub grupy przedszkolnej.

Jeżeli np. w związku z wykryciem koronawirusa u ucznia zostaną zawieszone zajęcia tylko w klasie, do której uczęszcza ten uczeń, zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał nie tylko rodzicom dzieci, które zostały objęte kwarantanną związaną ze stycznością z osobą zakażoną, ale także rodzicom uczniów zamkniętej klasy, którzy takiej styczności nie mieli, gdyż w tym okresie nie przebywali w szkole (np. z powodu przeziębienia, wyjazdu)

- powiedział rzecznik ZUS Paweł Żebrowski cytowany przez portal Bankier.pl.

Przypominamy, że zasiłek wypłacany jest w wysokości 80 proc. wynagrodzenia i można ubiegać się o niego w sytuacji, gdy żaden inny członek rodziny nie może zapewnić dziecku opiekę.

Anna DereszowskaDereszowska zdradziła imię dziecka. Oryginalne z wyjątkowym znaczeniem

Więcej o: