Kiedy wybrać się z dzieckiem pod namiot? Dobra organizacja to podstawa
Kiedy wybrać się z dzieckiem pod namiot? W przypadku plenerowych wypadów warto kierować się warunkami atmosferycznymi, dlatego też optymalną porą roku będzie oczywiście lato bądź wiosna. Termin wyjazdu należy ustalać adekwatnie do trybu życia danej rodziny. Inaczej będzie się on prezentował w sytuacji indywidualnego nauczania, a zupełnie odmiennie kiedy dzieci chodzą do tradycyjnej szkoły bądź są w wieku przedszkolnym. Proponujemy wybierać okresy, które pozwolą wam maksymalnie korzystać z walorów natury, a jednocześnie będziecie mieć na tyle spokojną głowę o pogodę, że nie zaburzy to waszego odpoczynku.
Zobacz też: Najlepsze kempingi w Polsce. Gdzie zaplanować wakacje pod namiotem? [LISTA]
Wyjazd z dzieckiem pod namiot: co zabrać i jak się przygotować?
Co zabrać i od czego rozpocząć przygotowania na wyjazd z dzieckiem pod namiot? Taki wypad to nie lada gratka zarówno dla samych rodziców, jak i najmłodszych uczestników. W dobie internetu, szybkiego tempa życia, bardzo rzadko mamy okazję do tego, aby spędzić czas z bliskimi. W dodatku z dala od miejskiego zgiełku. Biwakowy weekend pozwoli nam zbliżyć się do siebie, wyciszyć. Jednakże, aby wyprawa była udana, powinniśmy się do niej należycie przygotować. Nie chcemy przecież, aby roztargnienie, niechciane niespodzianki i nieproszeni goście (czytaj: komary, mrówki itd.) zakłóciły nam pobyt na łonie natury. Od czego zatem zacząć? Poniżej kilka pomocnych punktów:
- Namiot. Musimy zadbać o to, aby był on dostosowany do warunków pogodowych. Dlatego kupując dany model, należy wziąć pod uwagę, dla jakich temperatur został on stworzony, jak bardzo jest odporny na wilgoć. Ponadto warto zastanowić się nad jego wielkością. Dodatkowym atutem będzie warstwa ochronna przed deszczem w postaci tropika.
- Śpiwory, koce i wygodne poduchy. Nie bez przyczyny zwykło się mówić: "jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz". Jest w tym dużo racji. Prawda ta sprawdza się zwłaszcza jeżeli jesteśmy z dala od swojego ciepłego i wygodnego łóżka. Śpiwór dobieramy w taki sposób, aby był on dopasowany do warunków atmosferycznych. Ciekawym rozwiązaniem są modele w kształcie mumii. Zabezpieczają głowę i uszy przed zimnem. Warto wzbogacić nasze "sypialniane wyposażenie" o wygodne turystyczne poduszki i koce. Posłużą nie tylko do spania, ale i ogrzeją przy ognisku.
- Wygodne ubrania i obuwie. Podstawową zasadą w przypadku takich wypraw jest: wygoda. Ponadto obowiązuje tu zasada: "na cebulkę". Wybieramy ubrania, które są wykonane z naturalnych materiałów. Takich jak bawełna, len czy wełna. Dobrze sprawdzą się tu wygodne dresy, spodenki, bluzki bawełniane w 2 wariantach - z długim rękawem oraz krótkim, ciepły sweter. W razie konieczności zabierzmy dodatkowe nakrycie głowy, szalik bądź chustkę na szyję, coś od deszczu. To samo tyczy się obuwia. Pamiętajmy, aby nie było ono nowe, ale już rozchodzone. Unikniemy dzięki temu otarć i odcisków. Niezależnie czy wybieramy się w góry, czy niziny - dobre buty to podstawa.
- Apteczka. Mali odkrywcy w trakcie swoich plenerowych misji, nierzadko muszą borykać się z siniakami i zadrapaniami. Na takie okazje - bandaż, plastry, woda utleniona - są jak znalazł. Nie zapomnijmy o tabletkach przeciwbólowych, podstawowych lekach.
- Akcesoria kuchenne + mini butla gazowa z palnikiem - menażki i niezbędniki biwakowe. Tego typu gadżety kojarzą Wam się z campami? Słusznie. Są praktyczne i funkcjonalne. Z takimi przyborami bez trudu przygotujemy szybkie i proste dania.
Zobacz też: Pierwszy raz jedziesz pod namiot? Podpowiemy ci, jak się przygotować
Zobacz wideo Sprytna wyprawa na plażę, czyli zrób sobie torbę, grilla i wkłady do lodówki, a potem ukryj cenne rzeczy!
Co zabrać pod namiot do jedzenia - plenerowe menu dla całej rodziny
Co zabrać pod namiot do jedzenia, aby mieć siłę przez cały wyjazd? Dieta jest uwarunkowana od kilku czynników. Oprócz zaleceń dietetycznych i wskazań lekarskich powinniśmy wziąć pod uwagę także jakość pożywienia. W końcu czekają nas nie lada wojaże! Zadbajmy o żywność, która będzie najmniej przetworzona. Dobrze sprawdzą się produkty stosunkowo trwałe - nie zrobią się przysłowiową "miazgą" w trakcie transportu. Praktycznym rozwiązaniem jest wykonanie menu w formie box-ów. Mogą to być warzywne kotleciki, zblendowana zupa w szczelnym pojemniku. Pożywne kanapki z pełnowartościowego pieczywa w połączeniu z warzywami to również wygodna, ale i zdrowa propozycja. Nasze kempingowe menu możemy wzbogacić o przetwory i weki. Nawet jeżeli nie będziemy mieli dostępu do lodówki, ostatecznie możemy włożyć je do zimnego strumienia. Innym wariantem są gotowe konserwy. Wybierajmy jednak produkty, które są wykonane w naturalny sposób z dobrej jakości mięsa. Jeżeli jesteśmy weganami, warto zastąpić je pastami warzywnymi w słoikach.
Co zabrać pod namiot z dzieckiem: lista do wydruku
Co zabrać pod namiot z dzieckiem? Lista szczegółowa to znakomita pomoc dla osób, które stoją przed organizacją tego typu wyjazdu. We wcześniejszej części artykułu, zajęliśmy się ogólnymi wytycznymi, teraz przejdziemy do konkretnej rozpiski. Oto i ona:
Lista rzeczy na biwak:
- Apteczka pierwszej pomocy: bandaże, plastry, woda utleniona, leki podstawowe, preparaty na oparzenia słoneczne, nożyczki, leki przeciwbólowe, krople do ucha, nosa, leki przeciwko chorobie morskiej, leki na biegunkę, preparaty owadobójcze i kremy z filtrem.
- Akcesoria biwakowe: namiot, menażki, niezbędniki, butla gazowa, garnki, patelnie turystyczne, dodatkowe: linka extra, troczki do plecaka i innych rzeczy - haczyki do mocowania, karimaty, śpiwory, lamki wiszące, zapałki (polecamy te dłuższe - są wygodniejsze przy rozpalaniu ogniska), rozpałka do ogniska, kubki, papier toaletowy, ręczniki, poduszki turystyczne, koce, ręczniki szybkoschnące.
- Środki higieniczne.
- Hulajnoga + rowery - przydają się przy dłuższych trasach.
- Zestaw do pływania - stroje kąpielowe, klapki.
- Dokumenty - książeczka zdrowia dziecka, paszporty (jeśli są konieczne), dowody w etui + metalowe opakowanie, które zabezpieczy je przed wilgocią.
- Zabawki, gry turystyczne dla dzieci, książeczki - to świetny sposób na spędzenie czasu w podróży.
- Ładowarki słoneczne, powerbanki.
Przygotowana przez nas lista jest tylko drobną podpowiedzią. Oczywiście będzie ona się różniła w zależności od wybranego miejsca na kemping.
Zobacz też: Bon turystyczny 2022. To już ostatnie miesiące na wykorzystanie środków