Jak sprawdzić, czy dziecko jest na kwarantannie? Lepiej jej nie bagatelizować. "Kara do 30 tys. zł"

Jak sprawdzić, czy dziecko jest na kwarantannie? Są trzy sposoby i lepiej mieć pewność, czy pociecha musi zostać w domu, bo za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny rodzice mogą ponieść bardzo wysokie kary.

Więcej informacji o przepisach związanych z kwarantanną na stronie Gazeta.pl

Dziecko na kwarantannie 2021. Co z rodzicami? Muszą się dobrze zorganizować, bo w najbliższych dniach będą musieli pogodzić opiekę nad pociechą z zawodowymi obowiązkami. Mogą też wziąć zwolnienie lub pracować zdalnie. Wszystko zależy od specyfiki ich pracy, wieku dziecka etc. 

Jak sprawdzić, czy dziecko jest na kwarantannie? Na Internetowym Koncie Pacjenta

Jeśli dziecko ma PESEL, oznacza to, że ma też Internetowe Konto Pacjenta, a dostęp ma rodzic, który zgłosił je do ubezpieczenia w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Na stronie gov.pl czytamy: "Kiedy zalogujesz się na swoje Internetowe Konto Pacjenta, w zakładce dzieci (widocznej po kliknięciu głównej stronie IKP w prawą, górną zakładkę pt. "Uprawnienia") pojawia się profil dziecka". Tam można sprawdzić, czy nasze dziecko zostało objęte kwarantanną. 

Jak sprawdzić, czy dziecko jest na kwarantannie? Spytać lekarza

Jeśli dziecko zostało skierowane na test na COVID-19 np. przez pediatrę, lekarz będzie miał wgląd do wyniku badania, a więc i informacji, czy mały pacjent został objęty kwarantanną. 

Jak sprawdzić, czy dziecko jest na kwarantannie? Zadzwonić do sanepidu

Żeby dowiedzieć się, czy dziecko zostało objęte kwarantanną, można zadzwonić na infolinię Głównego Inspektora Sanitarnego. Numery telefonów znajdziemy na stronie gov.pl

Dziecko na kwarantannie 2021. Co z rodzicami?

Ich nie obowiązuje kwarantanna. Na stronie gov.pl czytamy:

Kwarantannie nie podlegają rodzice zamieszkujący z dzieckiem poddanym kwarantannie, ze względu na wystąpienie wirusa w szkole.

Zasiłek opiekuńczy na dziecko na kwarantannie

Dziecko na kwarantannie, a zasiłek opiekuńczy. To prawo rodzica, który musi w tym czasie zostać w domu z dzieckiem. Gdy dziecko jest skierowane na kwarantannę, w myśl przepisów ustawy zasiłkowej jest traktowane jak chore. Oznacza to, że jego rodzic może starać się o przyznanie zasiłku opiekuńczego. Zostanie mu on przyznany, jeśli pociecha ma mniej niż 14 lat. W celu uzyskania zasiłku opiekuńczego trzeba wypełnić oświadczenie dla pracodawcy (wzór znajduje się także na stronie gov.pl). 

Dziecko na kwarantannie 2021. Lepiej jej nie bagatelizować

Dziecko na kwarantannie podlega opiece rodzica. Lepiej pilnować pociechę, żeby nie wymykała się z domu, bo za niedopilnowanie dziecka w takiej sytuacji kara może być naprawdę wysoka. Na stronie gov.pl czytamy:

Kontrolę realizacji obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych sprawują organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Policja, Straż Graniczna, Żandarmeria Wojskowa lub Wojska Obrony Terytorialnej. Przepisy prawa przewidują możliwość nałożenia kary finansowej do 30 tys. zł na osoby, które nie przestrzegają kwarantanny. Decyzja co do konkretnej wysokości kary jest zawsze indywidualna.
Więcej o:
Copyright © Agora SA