Dodatek osłonowy dla rodzin może wynieść ponad tysiąc złotych. Kto tyle otrzyma?

Dodatek osłonowy dla rodzin to nowe świadczenie, które będzie obowiązywać od 2022 roku. Oczywiście jest szereg warunków do spełnienia - najważniejszym jest limit dochodowy. Dodatek osłonowy wyniesie od 400 do 1150 złotych rocznie. Kto ile otrzyma?

Dodatek osłonowy dla rodzin. Nowe świadczenie

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej przedstawił nowy wsparcie, które dotrze do rodzin od stycznia 2022 roku.

Skierowanie bezpośredniego wsparcia dla rodzin poprzez dodatek osłonowy

- przekazał premier.

Wprowadzamy (...) możliwy do zastosowania mechanizm o charakterze dodatku osłonowego, kompensacyjnego, który uwzględnia jak gdyby obniżkę podatku VAT, gdyby ona była do zera na artykuły żywnościowe, tej pierwszej potrzeby, oczywiście. Ale wprowadzamy go poprzez dopłaty dla osób według kryteriów dochodowych, które są ściśle określone

- wyjaśniał Morawiecki podczas spotkania.

Zobacz wideo Ekspertka wyjaśnia, dlaczego inflacja najbardziej dotknie najbiedniejszych

Dodatek osłonowy dla rodzin. Ile wyniesie?

Dodatek osłonowy wyniesie od 400 zł do nawet ponad 1000 zł. Oczywiście wysokość wsparcia od dochodów i liczby osób w gospodarstwie domowym. A konkretniej:

  • 400 zł w skali roku dostaną 1-osobowe gospodarstwa domowego o miesięcznych dochodach do 1500 zł,
  • 850 zł na rok będzie należało się rodzinom 2-3-osobowym,
  • 1150 zł na rok trafi do gospodarstw 6-osobowych (czyli na przykład rodzice i czworo dzieci).

Według szacunków pieniądze z dodatku osłonowego należą się 5,2 mln gospodarstw w Polsce. Co ważne, mają być dwie transze wypłat. A to jeszcze nie koniec zmian, możliwe są kolejne rozwiązania prorodzinne. Morawiecki mówił także o pomysłach wprowadzenia zerowego VAT-u:

Zastanawialiśmy się nad obniżką VAT do zera na artykuły żywnościowe i niestety, Komisja Europejska ma inne zasady, nie zgadza się na tego typu działanie. Gdyby była zgoda po stronie Komisji Europejskiej, jest nasze zobowiązanie na wdrożenie, na całe pierwsze półrocze przyszłego roku, zerowej stawki VAT na artykuły żywnościowe. Ale takiej zgody póki co nie ma

- poinformował szef rządu.

Więcej o: