Ulga na dziecko 2022. Zmiana rozczaruje wielu rodziców

Ulga na dziecko 2022 to jedna z najczęściej rozliczanych ulg. Rodzice ze zniecierpliwieniem czekają na nowy rok, aby rozliczyć formularze i odzyskać pieniądze. Niestety nie mamy dobrych wieści. Wprowadzenie Polskiego Ładu przyniesie wiele zmian. Wielu rodziców zostanie bez pieniędzy.

Ulga na dziecko 2022. Zasady

Zgodnie z informacjami podanymi na stronie gov.pl, ulga na dziecko 2022 należy się

  • rodzicom;
  • opiekunom prawnym;
  •  rodzicom zastępczym.

Warunków do spełnienia jest kilka. Jest to konieczność sprawowanie władzy rodzicielskiej. Rodzice, którzy płacą alimenty, ale nie wychowują dziecka, nie mogą rozliczyć ulgi na dzieci.

Ponadto pod uwagę brane są limity dochodu. Wygląda to następująco:

  • jeśli masz więcej niż jedno dziecko – nie ma ograniczeń dochodów. Bez względu na to, ile zarabiasz, możesz uzyskać ulgę,
  • jeśli masz jedno dziecko i wychowujesz je samotnie – nie możesz zarabiać rocznie więcej niż 112 000 zł,
  • jeśli macie jedno dziecko i jesteście małżeństwem przez cały rok – nie możecie łącznie zarabiać rocznie więcej niż 112 000 zł,
  • jeśli masz jedno dziecko i nie jesteś w związku małżeńskim – nie możesz zarabiać rocznie więcej niż 56 000 zł.

Ulga na dziecko 2022. Zmiany

Zwrot ulgi na dziecko był dotychczas możliwy nawet wtedy, gdy podatek odprowadzany przez rodziców nie pokrywał pełnej kwoty ulgi. Ulga na dziecko 2022 była silnie związana z wysokością zapłaconych składek ZUS i zdrowotnych. Jeśli w rozliczeniu PIT-u była ona wyższa lub równa uldze, odliczenie było naliczane w całości.

To wszystko zmieni Polski Ład, który będzie wprowadzony od stycznia 2022 roku. Jedną z głównych zmian jest zwolnienie od podatku do dochodu 30 tys. zł rocznie. To tylko pozornie dobra wiadomość dla najuboższych rodziców. Taka zmiana oznacza, że pracownik zarabiający najniższą krajową nie będzie miał potrącanych zaliczek na podatek. Składki społeczne tej osoby musiałyby być równe lub wyższe od ulgi prorodzinnej 2022. U osób zarabiających najniższą krajową jest to nie do wykonania.

Zobacz wideo Ulga gastronomiczna. Paweł Borys tłumaczy, jak z niej skorzystać

Ulga na dziecko 2022. Rodzice pozornie dostaną więcej

W obecnych rozliczeniach osoby najuboższe mają potrącany podatek dochodowy o wysokości 167 zł miesięcznie. Od 2022 roku dostaną wraz z pensją 167 zł netto miesięcznie więcej. Ale to sprawi, że przy składaniu zeznania podatkowego, większość nie dostanie w całości ulgi na dzieci. Dlaczego? Nie spełnią warunku jej otrzymania.

TUTAJ ZNAJDZIESZ WARUNKI OTRZYMANIA ULGI PRORODZINNEJ 2022.

Więcej o: