Dodatek osłonowy to nowa propozycja od rządu. Niektóre rodziny otrzymają nawet 1150 zł

Mateusz Morawiecki przedstawił nowy pomysł rządu, który zakłada obniżkę akcyzy na paliwo, obniżkę podatku VAT na gaz i energię elektryczną oraz dodatek osłonowy dla 5 mln gospodarstw domowych. To podstawy tarczy inflacyjnej. Dodatek osłonowy ma być wypłacony w dwóch ratach w 2022 roku.

Więcej aktualnych informacji o dodatkowych świadczeniach na Gazeta.pl.

Rząd wprowadza dodatek osłonowy, który ma być jednym z filarów tarczy antyinflacyjnej, ogłoszonej w czwartek na konferencji prasowej przez rząd. To wsparcie skierowanie do polskich rodzin, które ma rekompensować nagły wzrost cen żywności. - Skierujemy bezpośrednie wsparcie do rodzin. Poprzez dodatek osłonowy. To taki rządowy dodatek wyrównawczy - powiedział podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. 

Zobacz wideo Tusk: Nikt nikomu nie zabierze 500+

500 plus zmianyRodzice marnotrawią 500 plus? Będą kontrole? "To marginalny problem"

Dodatek osłonowy. Rząd zapowiedział kolejne wsparcie dla rodzin. Kto otrzyma pieniądze?

W czwartek, 25 listopada, odbyła się konferencja prasowa, na której Mateusz Morawiecki i minister aktywów państwowych Jacek Sasin przedstawili szczegóły tarczy antyinflacyjnej. Premier poinformował, że rozwiązania dotyczą trzech obszarów. Tarcza przewiduje m.in. obniżkę VAT-u na prąd i gaz czy obniżkę akcyzy na paliwo na okres pięciu miesięcy od 20 grudnia i obniżkę podatku VAT na gaz z 23 do 8 proc. Rząd wprowadzi także dodatkowe świadczenie dla polskich rodzin - dodatek osłonowy, który przyznawany będzie według kryteriów dochodowych.

Wprowadzamy dodatek osłonowy według kryteriów dochodowych, od 400 zł do ponad 1000 zł w zależności od gospodarstwa domowego. Wypłacany będzie w dwóch ratach w 2022 r.

- przekazał premier Mateusz Morawiecki.

MKonferencja prasowa ministra edukacji i nauki Przemyslawa Czarnka w WarszawieMinister Czarnek zdradza, czego chce od swoich dzieci. "Zbawią się, gdy nie będą kłamały, cudzołożyły..."

Jak poinformowano podczas konferencji prasowej, dodatek osłonowy trafi do około 5,2 miliona gospodarstw domowych w Polsce.

Polski rząd działa z myślą o polskich obywatelach i aby zbuforować wzrost inflacji, prezentujemy dzisiaj pierwszą serię działań, które mają zamortyzować stopy inflacji

- poinformował podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki.

Dodatek osłonowy jako nowe świadczenie dla rodzin. Są pewne warunki

Dodatek osłonowy to dodatkowe świadczenie, a także tzw. rekompensata kosztów VAT energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych w formie dodatku ze względu na unijny zakaz redukcji stawki VAT do 0 proc. Ma wynosić 400 złotych w skali roku dla gospodarstw domowych 1.osobowych, gdzie dochód nie będzie przekraczać 2100 zł/miesiąc. W przypadku większej ilości osób, taki dodatek będzie jeszcze większy. Jest jednak jeden warunek. Dochód w rodzinie nie może przekroczyć 1500 zł na osobę miesięcznie.

  • 600 złotych w skali roku (2-3 osoby w gospodarstwie),
  • 850 złotych w skali roku (4-5 osób w gospodarstwie),
  • 1100 złotych w skali roku (więcej niż sześć osób).

Polska złota jesień (zdjęcie ilustracyjne)12 tysięcy na dziecko będzie marnotrawione jak 500 plus? Mogą być kontrole

Więcej o: