Liczba dzieci przebywających w szpitalach z powodu COVID-19 przeraża. "Tak wielu małych pacjentów jeszcze nie mieliśmy"

Do polskich szpitali trafia coraz więcej dzieci z objawami COVID-19. W zaledwie dwa ostatnie tygodnie wśród najmłodszych pojawiło się aż 450 ciężkich przypadków zakażenia. - Tak wielu pacjentów w szpitalach dziecięcych jeszcze nie mieliśmy - mówił w TVN24 doktor habilitowany Ernest Kuchar. Eksperci apelują o szczepienia w najmłodszych grupach wiekowych.

Więcej aktualnych informacji na temat szczepień przeczytasz na Gazeta.pl.

Europejska Agencja Leków (EMA) zarekomendowała w czwartek szczepionkę przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku 5-11 lat. Teraz zalecenia trafią do Komisji Europejskiej. Dopiero ten organ wyda ostateczną decyzję w kwestii szczepień dzieci w wieku 5-11 lat.

"Po wnikliwej analizie danych dot. skuteczności i bezpieczeństwa zyskujemy skuteczną ochronę dla najmłodszych, ograniczające hospitalizację i ciężki przebieg choroby" - skomentował tę decyzję Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Prawdopodobnie jeszcze w grudniu będzie można zapisać najmłodszych na szczepienia. Z powodu alarmującego wzrostu zakażeń wśród najmłodszych, eksperci twierdzą, że to najwyższy czas na udostępnienie szczepień już pięciolatkom.

W praktyce wszystkie dzieci szkolne będą mogły być szczepione. I teraz od rodziców będzie zależało, czy te dzieci zaszczepią. Na razie wśród dzieci od 12. roku życia ten odsetek jest niewielki

- mówił w rozmowie z TVN24 doktor habilitowany Ernest Kuchar.

Zobacz wideo Ustawa dot. szczepień ponad partyjnymi podziałami? Komentuje senator Jackowski

17 tys. dzieci trafiło do szpitali w Polsce z powodu COVID-19

W środę podczas konferencji prasowej Grzegorz Cessak relacjonował, że od początku pandemii do 14 listopada, hospitalizacji zostało poddanych 17 tys. dzieci w kraju. Z każdym tygodniem wzrasta liczba nowych przypadków COVID-19 wśród dzieci, które wymagają hospitalizacji.

Z informacji przekazanych przez Cessaka wynika, że według danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, na 1000 hospitalizowanych dzieci w Europie w grupie wiekowej 5-11 lat, 87 trafia na oddziały intensywnej terapii. Zwykle nie mają chorób współistniejących. 

Na jednej szali kładziemy zdrowie i życie dziecka, na drugiej - ryzyko wystąpienia co najwyżej gorączki, bólu mięśni (…). Liczymy, że do połowy grudnia dla tej najmłodszej grupy wiekowej dotrze do nas milion 100 tysięcy dawek szczepionki

- mówił.

Obecnie w Polsce mogą przyjąć szczepionkę nastolatkowie po ukończeniu 12 roku życia. Dotychczas w tej grupie wiekowej zaszczepiono 1,6 mln dzieci. Wśród nich działania niepożądane wystąpiły rzadko. Dane ze Stanów Zjednoczonych pokazują, że szczepionka w grupie wiekowej 5-11 lat ma skuteczność 90,7 procent.

Więcej o: