Ulga prorodzinna 2022. Wiele rodzin w przyszłym roku nie dostanie pieniędzy

Ulga prorodzinna 2022 to coś, na co czekają rodzice na początku roku kalendarzowego. Kiedy tylko można składać zeznania podatkowe, rodziny wysyłają dokumenty do Urzędu Skarbowego i czekają na zwrot podatku. Niestety wraz z wprowadzeniem Polskiego Ładu, rodzin straci możliwość odliczenia ulgi prorodzinnej 2022. Dlaczego?

Ulga prorodzinna 2022. Co się zmieni?

Ulga prorodzinna pozwalała odzyskać zwrot podatku rodzinom. Dotychczas rodzice mogli odliczyć ulgę na dziecko w wysokości 1 112 zł, na dwoje dzieci przypadało 2 224 zł. Analogicznie – na trzecie 3336 zł, i tak dalej.

To duży zastrzyk gotówki, więc nic dziwnego, że rodzice czekali na te pieniądze już od pierwszych dni nowego roku. Taki zwrot był możliwy nawet wtedy, gdy podatek odprowadzany przez rodziców nie pokrywał pełnej kwoty ulgi. Ulga prorodzinna na dziecko związana była tylko z wysokością zapłaconych składek ZUS i zdrowotnych. Gdy w zeznaniu podatkowym była ona wyższa lub równa uldze, odliczenie było naliczane w całości.

Zobacz wideo Ulga termomodernizacyjna w PIT 2020. Komu przysługuje?

Od nowego roku zostaje wprowadzony program Polski Ład. Przyniesie dużo zmian. Jedną z nich jest zwolnienie od podatku do dochodu 30 tys. zł rocznie. To pozornie dobra wiadomość dla najuboższych rodziców. Pozornie, bo to spowoduje, że pracownik zarabiający najniższą krajową nie będzie miał potrącanych zaliczek na podatek. Będą brane pod uwagę jedynie składki społeczne.

Składki społeczne musiałyby być równe lub wyższe od ulgi prorodzinnej 2022. U osób zarabiających najniższą krajową jest to niemożliwe.

Ulga prorodzinna 2022. Rodzice pozornie dostaną więcej

W tej chwili osoby najuboższe mają potrącany podatek dochodowy o wysokości 167 zł miesięcznie. Ten właśnie zwrot otrzymują wraz z rozliczeniem podatkowym. Od 2022 roku osoby te zarobią 167 zł netto miesięcznie więcej. Przy składaniu zeznania podatkowego, większość nie dostanie w całości ulgi na dzieci, bo nie spełnią warunku jej otrzymania.

TUTAJ ZNAJDZIESZ WARUNKI OTRZYMANIA ULGI PRORODZINNEJ 2022.

Więcej o: