Dziecko na kwarantannie. Opieka bywa problematyczna. "Przecież to wszystko jest bez sensu"

Dziecko na kwarantannie. Opieka często wymaga wzięcia wolnego przez rodziców. Mogą starać się o przyznanie zasiłku opiekuńczego w tym czasie, bo w świetle przepisów - ich dziecko jest uważane za chore.

Więcej o aktualnej sytuacji epidemiologicznej w naszym kraju na Gazeta.pl

Sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju jest bardzo poważna. Czwarta fala epidemii koronawirusa uderzyła w szkoły. Coraz więcej uczniów trafia na kwarantannę, poszczególne klasy lub całe placówki są zamykane, a dzieci i młodzież przechodzą na naukę zdalną. W takiej sytuacji rodzice muszą zapewnić im opiekę.

Dziecko na kwarantannie. Opieka to obowiązek rodzica

Dziecko na kwarantannie to często spore wyzwanie dla rodzica, który nie może pracować zdalnie. Ci, którzy nie mają innego wyjścia decydują się na zostawienie swoich pociech w domu bez opieki. Czy to dobry pomysł? Wszystko zależy od dziecka, tego ile ma lat i ile czasu musi zostać samo. Nie każdą pociechę można zostawić bez opieki, określa to Kodeks wykroczeń. W art. 106 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń, czytamy:

Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać, lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany.
Zobacz wideo Czy lęk przed pająkami jest uzasadniony? Wyjaśniamy [PRACOWNIA BRONKA]

Dziecko na kwarantannie. Opieka i zasiłek

Jeśli z powodu kwarantanny dziecka musimy wziąć zwolnienie, przysługuje nam z tego tytułu zasiłek. Otrzymamy wówczas 80 proc. wynagrodzenia. Na stronie ZUS-u możemy przeczytać:

Rodzic ma prawo do zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności opieki nad dzieckiem, które zostało poddane kwarantannie lub izolacji domowej (na podstawie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi). Konieczność izolacji lub kwarantanny dziecka jest traktowana jak choroba dziecka.

Dziecko na kwarantannie. Opieka bywa problematyczna

Na profilu facebook'owym eDziecka, pod artykułami poświęconymi tematyce kwarantanny dzieci, rodzice dzielili się swoimi przemyśleniami. Pisali: 

Niestety pracodawcy nie są chętni, aby pracownicy z dnia na dzień nie przychodzili do pracy po 10 dni, więc, mimo że mogą wziąć opiekę nie każdy to robi.
Trzylatek siedzi na kwarantannie, a córka normalnie chodzi do szkoły. Takie trochę bezsensowne.
Przecież to wszystko jest bez sensu

A Wy? Co sądzicie o przepisach dotyczących kwarantanny dzieci? Dajcie znać w komentarzach.

Więcej o:
Copyright © Agora SA