Bezwarunkowy dochód podstawowy. Rodzina 2+2 dostałaby aż 3600

Bezwarunkowy dochód podstawowy to świadczenie, które zyskało w Polsce rozgłos, dzięki raportowi Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Zanim się ukazał, 87 proc. Polaków nigdy nie słyszało o Bezwarunkowym Dochodzie Podstawowym. Według szacunków Polskiego Instytutu Ekonomicznego wysokość świadczenia wyniosłaby u nas 1200 zł dla każdego dorosłego i 600 zł dla każdego dziecka.

Więcej wiadomości na temat świadczeń znajdziesz na Gazeta.pl.

"Bezwarunkowy dochód podstawowy to świadczenie pieniężne, jakie mogłoby być wypłacane przez państwo każdemu obywatelowi niezależnie od wykonywania przez niego pracy, wysokości dochodu czy poziomu zamożności. Wypłata takiego świadczenia miałaby na celu zaspokojone podstawowych potrzeb każdego człowieka" - czytamy w raporcie przygotowanym przez Polski Instytut Ekonomiczny. Oznacza to, że 1200 zł trafiłoby do portfeli zarówno osób, które posiadają stały dochód, jak i tych bezrobotnych.

Zobacz wideo Bezwarunkowy dochód podstawowy. Hasło, które pomoże wygrać wybory?

Bezwarunkowy dochód podstawowy trafiłby do każdego Polaka

Zgodnie z ideą każdy posiadałby gotówkę na zaspokojenie swoich podstawowych potrzeb i mógł się skupić na samorozwoju. Osoby nieaktywne zawodowo, nie myślałyby o tym, że jeśli podejmą jakąkolwiek pracę, stracą świadczenie, bo np. przekroczą próg dochodowy i tym samym spadłoby bezrobocie w kraju. 

Park (zdjęcie ilustracyjne)12 tysięcy na dziecko - dla kogo? Wkrótce część rodzin dostanie pieniądze

Polski Instytut Ekonomiczny informuje, że wprowadzenie takiego świadczenia poparłoby aż 51 procent Polaków w wieku 18-64. Entuzjazm jednak spadłby, gdyby okazało się, że wraz z pojawieniem się nowej formy wsparcia finansowego od rządu, wzrosłyby podatki. A to wydaje się nieuniknione.

Sfinansowanie programu Bezwarunkowego Dochodu Podstawowego wymagałoby rezygnacji ze znacznej części obecnych wydatków socjalnych, wyraźnego podwyższenia podatków płaconych przez osoby fizyczne i firmy, bądź też znacznego wzrostu zadłużenia. Koszt realizacji programu przy założeniu świadczeń w wysokości 1200 PLN dla osób w wieku produkcyjnym oraz 600 PLN dla dzieci wyniósłby 376 mld PLN rocznie

- czytamy w raporcie. 

(Crying,Unhappy,Mother,With,Child,At,HomeSzkoły. Zdalne nauczanie wyczekiwane przez rodziców? "Pozostaje dalej się martwić" [LIST]

Więcej o: