Zasiłek na dziecko na kwarantannie. Nie wszyscy rodzice dostaną pieniądze

Coraz więcej szkół w Polsce przechodzi na tryb nauki zdalnej. Placówki, w których wykryto ogniska zakażeń, odsyłają uczniów do domu, a obowiązek opieki spada na rodziców. Niestety ich prawo do zasiłku opiekuńczego jest wówczas wątpliwe. Dlaczego? Wyjaśniamy.

Teoretycznie zasiłek na dziecko na kwarantannie, czy inaczej zasiłek opiekuńczy, przysługuje pracownikom, którzy nie mogą wykonywać swojej pracy, gdy zamknięto żłobek, przedszkole lub szkołę, do której uczęszcza dziecko. W praktyce sytuacja jest jednak o wiele bardziej skomplikowana. Dzieci, które zostają w domu na mocy decyzji dyrektora, nie sanepidu, nie są formalnie na kwarantannie. Wówczas sytuacja z zasiłkiem jest niejednoznaczna.

Zobacz wideo Czy programy socjalne są zagrożone przez koronawirusa?

Zasiłek na dziecko na kwarantannie

Zasiłek gwarantowałby rodzicom 80 proc. wynagrodzenia. Na stronie ZUS czytamy, że "rodzic ma prawo do zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności opieki nad dzieckiem, które zostało poddane kwarantannie lub izolacji domowej (na podstawie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi). Konieczność izolacji lub kwarantanny dziecka jest traktowana jak choroba dziecka". Zakład Ubezpieczeń Społeczncyh dodaje także, że  "zasiłek opiekuńczy w razie konieczności izolacji lub kwarantanny dziecka przysługuje w takim samym wymiarze jak w przypadku opieki nad chorym dzieckiem (zależy od wieku i niepełnosprawności dziecka)".

portfel, pieniądze, dowódZwrot podatku na dziecko. Są zmiany w ulgach. Wiele rodzin ją straci

Jednak w wielu przypadkach na kwarantannę nie jest kierowana cała szkoła, a poszczególne klasy lub nawet uczniowie. Dyrektorzy na podstawie tego, kto miał kontakt z osobą zakażoną, decydują, czy zamknięta zostaje placówka, czy tylko część klas przechodzi na tryb zdalny.

W przypadku, kiedy izolacji poddawana jest tylko część uczniów, nie obowiązuje pojęcie "zamknięcia szkoły, przedszkola lub żłobka", czyli teoretycznie zasiłek się nie należy. Obecnie ZUS konsultuje tę kwestię z resortem rodziny.

Kwestię ustalania uprawnień do zasiłku opiekuńczego w sytuacji skierowania uczniów na naukę w trybie zdalnym nadal konsultujemy z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej

- informuje ZUS. 

MKonferencja prasowa ministra edukacji i nauki Przemyslawa Czarnka w WarszawieCzy zamkną szkoły? "Mamy nieoficjalny lockdown"

Więcej o: