1000 plus na dziecko niedługo trafi do rodziców. "Wolałabym darmowe przedszkola i normalne ceny"

1000 plus na dziecko już nie jest tylko obietnicą, a stało się rzeczywistością. W styczniu 2022 roku część rodziców otrzyma od rządu dodatkową gotówkę. Jednak nie wszyscy wydają się zadowoleni z tego powodu. "Wolałabym darmowe przedszkola i normalne ceny" - napisała jedna z naszych czytelniczek. Jej opinia nie jest odosobniona.

Więcej informacji na temat świadczeń znajdziesz na Gazeta.pl.

"Polskie rodziny mają powód do zadowolenia. Od 1 stycznia 2022 r. na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia będzie przysługiwać dodatkowe świadczenie. Wypłacane będzie ono w kwocie 500 zł lub 1000 zł miesięcznie odpowiednio przez 2 lata lub rok – rodzice sami zdecydują, która opcja będzie dla nich lepsza. W sumie to nawet 12 tys. zł na dziecko" - ogłosiła w zeszłym tygodniu minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. 

Zobacz wideo PiS zawalczy o wyborców kolejnymi obietnicami? Kuczyński: Kierujemy się w stronę Grecji

1000 plus na dziecko nie zadowala rodziców

Powód do zadowolenia jednak wielu rodzicom nie wydaje się wystarczający. Po pierwsze są rozczarowani kryteriami, jakie trzeba spełnić, żeby otrzymać wsparcie. Chociaż nie wydaje się ich zbyt wiele. Trzeba mieć polskie obywatelstwo i dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. Dodatkowo zakwalifikowanie do programu może wykluczać sytuacja, gdy członkowi rodziny przysługuje świadczenie o podobnych charakterze za granicą.

500 plus1000 plus niedługo trafi do portfeli. Co trzeba zrobić, żeby dostać dodatkowe 500 plus?

Gotówkę można wydać na cele związane z wychowaniem dziecka. Ci, którzy będą finansowali nią inne potrzeby, mogą spodziewać się przekazania części lub całości kapitału do kierownika ośrodka pomocy społecznej albo dyrektora centrum usług społecznych, który zatroszczy się opłacenie usług dla dziecka lub przekaże środki dla dziecka w formie rzeczowej.

Dla rodziców najbardziej kontrowersyjny jest wiek dziecka, na które należy się świadczenie. Wiele osób zauważa, że większym wsparciem okazałyby się bezpłatne przedszkola i żłobki. Obecnie opłata stała miesięczna za przebywanie dziecka w przedszkolu publicznym wynosi od 140 złotych do 200 złotych. 

Zgadzacie się z tym? Swoimi spostrzeżeniami możecie podzielić się w wiadomościach na adres edziecko@agora.pl

Mama z dzieckiemDodatkowe 500 plus już od stycznia. Są pewne ograniczenia kapitału

Więcej o: