Od kiedy dziecko może zostać samo w domu? To zależy. "Ja bym się bała moje zostawić"

Od kiedy dziecko może zostać samo w domu? Wielu rodziców z powodu trwającej epidemii koronawirusa i kwarantanny swoich pociech, musi zostawiać je same, żeby wyjść do pracy. Prawo określa, od jakiego wieku jest to bezpieczne i nie podlega karze

Więcej o aktualnej sytuacji epidemiologicznej w Polsce na Gazeta.pl

Od kiedy dziecko może zostać samo w domu? Odpowiedź na to pytanie starają się znaleźć rodzice, których pociechy zostały objęte kwarantanną, a oni muszą iść do pracy. Nie każdy bowiem może pracować zdalnie, nie wszyscy mogą sobie pozwolić na kolejne zwolnienie w niedługim czasie. 

Internetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisuInternetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisu eDziecko.pl

Od kiedy dziecko może zostać samo w domu? Określa to Kodeks wykroczeń

W art. 106 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń, czytamy:

Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać, lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Oznacza to, że w świetle prawa można zostawić w domu bez opieki dziecko, które ukończyło siedem lat. Pamiętajmy jednak, że każde dziecko jest inne. Jedne już w wieku pięciu lat są bardzo samodzielne i odpowiedzialne, rodzice mogą je obdarzyć zaufaniem. Inne, nawet po dziesiątych urodzinach, nie powinny zostawać same. Wszystko zależy tu od wyczucia rodziców, bo to oni poniosą konsekwencje takiej decyzji.

Zobacz wideo Czy lęk przed pająkami jest uzasadniony? Wyjaśniamy [PRACOWNIA BRONKA]

 Od kiedy dziecko może zostać samo w domu? Rodzice są zgodni

Na profilu facebook'owym eDziecka, pod udostępnionym artykułem na ten temat, wywiązała się dyskusja rodziców. Sporo osób wspominało swoje dzieciństwo, twierdząc, że rodzice zostawiali ich bez opieki już w wieku kilku lat:

Jako 8-latka zostawałam sama w domu... I jestem wdzięczna za to, że w tamtych czasach dzieci miały swobodę, a rodzice obdarzali je zaufaniem
Ja w wieku 9 lat sama zbierałam się do szkoły, zamykałam dom i szłam. W wieku 10 lat szłam do szkoły 1,5 km z koleżankami

- pisali. 

Od kiedy dziecko może zostać samo w domu? To zależy od dziecka

Niektórzy internauci zwrócili uwagę na to, że każde dziecko jest inne, że dzieci dojrzewają w różnym tempie

Dzieci są różne i w różnym wieku dojrzewają do pewnych rzeczy. Ja moje starsze dzieci mogłam już spokojnie w domu zostawiać na kilka godzin jak miały po 6 lat. A najmłodszego, mimo że teraz ma 6 lat nie zostawię nawet na 10 min samego, bo ma bujną wyobraźnię i głupie pomysły mu wpadają czasem do głowy.
To trzeba robić stopniowo i obserwować dziecko. Jedno da sobie radę, a inne będzie miało szalone pomysły na ten czas
Ja bym się bała moje zostawić

- dzielili się swoimi przemyśleniami rodzice.

Minister edukacji w rządzie PiS Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej w resorcie. Warszawa, 27 sierpnia 2021Czarnek pytany o zdalną naukę. Ironicznie odpowiada: "Nie jestem wróżką"

Od kiedy dziecko może zostać samo w domu? Kwestia zaufania

Niektórzy czytelnicy zwrócili uwagę na to, że współczesne dzieci są niesamodzielne, a rodzice przewrażliwieni i nadopiekuńczy:

Można dzieci obdarzyć zaufaniem, to kwestia wychowania i woli rodziców, by dzieci umiały zrobić sobie posiłek, zakupy w sklepie i nie umarły z głodu gdy matki nie ma
Dziś wiele dzieci jest skrajnie niesamodzielnych, we wszystkim wyręczane przez rodziców [...] Kiedy stają się dorosłe, okazuje się, że są kompletnie nieprzygotowane i oderwane od rzeczywistości. Jest to dla nich trudne i niejednokrotnie budzi ogromną frustrację. W życiu rożnie bywa, samodzielne mamy i ojcowie, brak bliskich w okolicy. Słowem uczmy dzieci samodzielności i odpowiedzialności, rozmawiajmy, nie wyręczajmy, a cierpliwie uczmy, a to zaprocentuje głównie dla nich.
Rodzice bardziej przewrażliwieni, albo dzieci mniej zaradne

- pisali.

A wy? Co myślicie na ten temat? Dajcie znać w komentarzach.

Więcej o: