1000 plus niedługo trafi do portfeli. Co trzeba zrobić, żeby dostać dodatkowe 500 plus?

1000 plus jest już pewne. Właśnie zakończyły się prace nad ustawą o rodzinnym kapitale opiekuńczym. "Od 1 stycznia 2022 r. na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia będzie przysługiwać dodatkowe świadczenie" - ogłosiła minister Marlena Maląg.

Więcej informacji na temat świadczeń znajdziesz na Gazeta.pl.

1000 plus trafi do polskich rodzin wraz z początkiem nowego roku. Radosną nowinę ogłosiła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Polskie rodziny mają powód do zadowolenia. Od 1 stycznia 2022 r. na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia będzie przysługiwać dodatkowe świadczenie. Wypłacane będzie ono w kwocie 500 zł lub 1000 zł miesięcznie odpowiednio przez 2 lata lub rok – rodzice sami zdecydują, która opcja będzie dla nich lepsza. W sumie to nawet 12 tys. zł na dziecko

- powiedziała.

Zobacz wideo Rodzina+ odc. 3. Marta i Anita. "Nie każdy może mieć takie doświadczenie w życiu"

Wszyscy, którzy liczą na to, że pieniądze zasilą ich domowy budżet, powinni jednak najpierw sprawdzić, czy kwalifikują się do programu i w jaki sposób złożyć wniosek. Oto wszystko, co trzeba wiedzieć.

1000 plus na dziecko. Co zrobić, żeby dostać dodatkowe pieniądze?

Przede wszystkim, żeby być upoważnionym do pobierania świadczenia, trzeba posiadać polskie obywatelstwo. Miesięcznie rodzice mogą otrzymywać 1000 zł przez rok lub 500 zł przez dwa lata. Decyzję trzeba dobrze przemyśleć, bo można ją zmodyfikować tylko raz. Wnioski przyjmowane będą od pierwszego dnia trzeciego miesiąca przed ukończeniem przez dziecko 12. miesiąca życia do ostatniego dnia miesiąca urodzin dziecka. Rodzice, którzy naprzemiennie opiekują się dzieckiem, dostaną po połowie kwoty.

A10.08.2021,Wroclaw,,Poland,,Polish,Zloty,In,The,Form,Of,BanknotesBezwarunkowy dochód podstawowy. Rodzice z dwojgiem dzieci dostaną 3600 zł, single o wiele mniej

Ponadto ważne jest, że: 

  • Zakwalifikowanie do programu może wykluczać sytuacja, gdy członkowi rodziny przysługuje świadczenie o podobnych charakterze za granicą.
  • Wydatkowanie środków na cele niezwiązane z wychowaniem dziecka może skutkować przekazaniem części lub całości kapitału do kierownika ośrodka pomocy społecznej albo dyrektora centrum usług społecznych, który zatroszczy się opłacenie usług dla dziecka lub przekaże środki dla dziecka w formie rzeczowej.

Wnioski przyjmowane będą drogą elektroniczną za pomocą profilu informacyjnego w systemie teleinformatycznym ZUS, systemach banków krajowych  oraz systemu utworzonego przez ministra właściwego do spraw rodziny. Wzór wniosku będzie dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej ZUS-u.

dzieci, zdjęcie ilustracyjne, 1000 plus1000 zł na dziecko. Niektórzy dostaną mniej, inni wcale. Kluczowe dwa czynniki

Więcej o: