Ulga na dziecko. Wielu rodziców straci niebawem ten przywilej

Ulgę na dziecko odliczało sobie od wielu rodziców. Śmiało można powiedzieć, że przywilej ten przysługiwał większości Polaków, którzy mają dzieci. Zmieni się to jednak wraz z wprowadzeniem Polskiego Ładu. Od 2022 roku wielu zarabiających najmniej rodziców nie będzie już mogło odliczyć od podatku ulgi na dziecko.

Ulga na dziecko. Co się zmieni?

Osoby o najniższych dochodach mogły dotąd odliczyć ulgę na dziecko w wysokości 1 112 zł, na dwoje dzieci przypadało 2 224 zł. Do sytuacji dochodziło także wtedy, gdy odprowadzany podatek nie pokrywał tej ulgi. Ulgę na dziecko związana była tylko z wysokością zapłaconych składek ZUS i zdrowotnych. Gdy w zeznaniu podatkowym była ona wyższa lub równa uldze, odliczenie było naliczane w całości.

Zmieni to Polski Ład. Rodziny zarabiające najmniej już nie będą mogły tego zrobić. Dlaczego? Zwolnienie od podatku do dochodu 30 tys. zł rocznie, które zapowiadają rządzący, spowoduje, że pracownik zarabiający najniższą krajową nie będzie miał potrącanych zaliczek na podatek. Będą brane pod uwagę jedynie składki społeczne.

Składki społeczne musiałyby być równe lub wyższe od ulgi na dziecko. U osób zarabiających najniższą krajową to niemożliwe.

Zobacz wideo Ulga termomodernizacyjna w PIT 2020. Komu przysługuje?

Ulga na dziecko. Co dostają rodzice obecnie?

Zwróćmy też uwagę, że obecnie osoby najuboższe mają potrącany podatek dochodowy o wysokości 167 zł miesięcznie. Zwrot otrzymują wraz z rozliczeniem podatkowym. Oczywiście, gdy spełnią warunki ulgi rodzinnej.

Może zapoznać się z nimi TUTAJ.

Od 2022 roku osoby te zarobią 167 zł netto miesięcznie więcej. Ale po rozliczeniu PIT większość nie dostanie w całości ulgi na dzieci, bo nie spełnią warunku jej otrzymania.

Więcej o: