Poranne mdłości w ciąży mają wpływ na poziom IQ dziecka. Naukowcy wyjaśniają

Poranne mdłości są jedną z najbardziej typowych dolegliwości ciążowych. Okazuje się, że kobiety, które ich doświadczają rodzą bystrzejsze dzieci. Kanadyjskie badania, które tego dowodzą być może przyniosą ulgę niejednej ciężarnej.

Więcej informacji o wynikach najciekawszych badań na stronie Gazeta.pl

Zespół badaczy ze szpitala dziecięcego w Toronto (Kanada) doszedł do wniosku, że przyszłe mamy, które cierpią z powodu mdłości, urodzą dzieci z wyższym poziomem inteligencji. Wyniki ich badań zostały opublikowane przez Journal of Pediatrics i są dobrą wiadomością dla przyszłych mam, które obawiają się, że dokuczające im dolegliwości będą miały negatywny wpływ na dziecko

Poranne mdłości szkodzą dziecku?

Wiele ciężarnych kobiet, które boryka się z mdłościami, wymiotami i brakiem apetytu, obawia się, że te dolegliwości mogą spowodować niedobór składników odżywczych, jakie otrzymuje ich dziecko. Martwią się, że to z kolei negatywnie wpłynie na ich rozwój. Nowe badanie pokazują, że jest wręcz przeciwnie. Naukowcy z pediatrą dr Ireną Nulman na czele dokładnie przyjrzeli się 121 młodym Kanadyjczykom w wieku od trzech do siedmiu lat, których część mam cierpiało z powodu mdłości w ciąży. 

Zobacz wideo Położna – od kiedy i jak długo można liczyć na jej pomoc? Jak znaleźć najlepszą dla siebie?

Mdłości mamy a IQ dziecka

Eksperci stwierdzili, że dzieci, których mamom w ciąży doskwierały mdłości, zamiast zostawać w tyle za rówieśnikami, których mamy nie miały takich doświadczeń, częściej uzyskiwały lepsze wyniki w testach na inteligencję, miały też lepszą pamięć i dużo lepiej rozwinięte umiejętności językowe. Naukowcy doszli do wniosku, że wszystko dzięki hormonom, które wytwarzane są w organizmie kobiety cierpiącej z powodu mdłości i wymiotów. Mają one pozytywny wpływ na rozwój mózgu płodu.

Wyniki sugerują, że nudności i wymioty w ciąży nie są szkodliwe i w rzeczywistości mogą mieć korzystny wpływ na rozwój psychiczny dzieci

- powiedziała w wypowiedzi dla Agencji Reuters dr Irena Nulman.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.