Nowe świadczenie na dziecko. Dodatkowe 500 zł już niebawem trafi do rodziców

Nowe świadczenie na dziecko do tej pory było jedynie deklaracją rządu. Teraz nabiera realnych kształtów, bo Sejm przegłosował ustawę o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Więcej o wychowywaniu dzieci na Gazeta.pl

Nowe świadczenie na dziecko, czyli dodatkowe 500 zł do rodzinnego budżetu to nic innego, jak Rodzinny Kapitał Opiekuńczy zapowiadany przez rząd w ramach programu Polski Ład. Będzie to wsparcie dla rodzin, w których wychowuje się więcej niż jedno dziecko. Ustawa czeka jeszcze na podpis prezydenta. O fakcie tym na Twitterze poinformowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej:

Ostatnia prosta. Parlament zakończył prace nad ustawą o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym. Teraz czeka ona już tylko na podpis Prezydenta RP

- czytamy.

Dodatkowe 500 zł na dziecko - jakie warunki trzeba spełnić?

Nowe świadczenie na dziecko ma przysługiwać rodzicom, którzy wychowują więcej niż jedną pociechę. Zgodnie z zapowiedziami rządu otrzymają wsparcie w wysokości 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko, które ma więcej niż 12 miesięcy, ale mniej niż 36. Oznacza to, że rodzina z trójką dzieci otrzyma 24 tys. zł, a z czwórką - 36 tys. zł. Nie będą to jednak środki, które trafią bezpośrednio do portfeli rodziców, tak jak ma to miejsce w przypadku świadczenia 500 plus. Nowe świadczenie na dziecko ma pokryć koszty opieki nad maluchem, aby jego rodzic mógł szybciej wrócić na rynek pracy. W praktyce będzie to wyglądało tak, że żłobek, klubik dziecięcy lub opiekun dzienny będzie o 500 lub 1000 zł obniżał miesięczną należność. 

Zobacz wideo Czy lęk przed pająkami jest uzasadniony? Wyjaśniamy [PRACOWNIA BRONKA]

Dodatkowe 500 zł na dziecko - rodzice mają wybór

Nowe świadczenie na dziecko to w praktyce 12 tysięcy złotych z budżetu państwa. Kwota ta nie będzie wypłacona jednorazowo, ale "w ratach". Rodzice sami będą mogli zdecydować, czy wolą pobierać to świadczenie przez rok po tysiąc złotych miesięcznie, czy przez dwa lata po pięćset złotych. Rodzice jedynaków nie będą pokrzywdzeni, bo mają otrzymać z budżetu państwa 400 zł rekompensaty.

Więcej o:
Copyright © Agora SA