Więcej o aktualnej sytuacji epidemiologicznej w naszym kraju na Gazeta.pl
Dziecko na kwarantannie. Co z rodzicami 2021? Przepisy dokładnie określają, w jakiej sytuacji znajdują się rodzina i domownicy dziecka, które trafiło na kwarantannę z powodu kontaktu z osobą zarażoną COVID-19. Niektórzy też będą zmuszeni do pozostania w domu.
Zgodnie z informacjami udostępnionymi na stronie gov.pl, rodzice i rodzeństwo dziecka skierowanego na kwarantannę domową sami nie muszą na niej przebywać:
Kwarantannie nie podlegają rodzice zamieszkujący z dzieckiem poddanym kwarantannie, ze względu na wystąpienie wirusa w szkole
- czytamy na stronie gov.pl. Te same zasady dotyczą rodzeństwa. Wszystko to jednak tylko w sytuacji, kiedy sami nie mieli bezpośredniego kontaktu z osobą chorą na COVID-19. W innym przypadku też zostaną skierowani na kwarantannę.
Inaczej sytuacja wygląda, gdy u dziecka stwierdzono zakażenie. Wtedy nałożona zostaje na nie izolacja. Na stronie gov.pl czytamy:
Osoba współzamieszkująca z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2 (pozytywny wynik testu) ma obowiązek poddania się kwarantannie od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu do 7 dni po zakończeniu izolacji osoby zakażonej.
Jeśli nasze dziecko zostało skierowane na kwarantannę domową z powodu kontaktu z osobą chorą w szkole (nawet gdy u niego nie występują objawy chorobowe), i tak warto zachować czujność. W tym czasie domownicy powinni zrezygnować ze spotkań z dziadkami, znajomymi etc.
Jeśli nasze dziecko zostaje skierowane na kwarantannę, zgodnie z przepisami ustawy zasiłkowej, jest uznawane za chore. To z kolei oznacza, że jego rodzic może starać się o przyznanie zasiłku opiekuńczego. Przysługuje tym rodzicom, których dzieci mają mniej niż 14 lat. Aby otrzymać zasiłek, należy wypełnić oświadczenie dla pracodawcy (wzór takiego oświadczenia znajduje się na stronie gov.pl).