Kiedy jest przerwa świąteczna? Będzie nowe święto państwowe. Uczniowie się ucieszą

Kiedy jest przerwa świąteczna? To pytanie co roku budzi sporo wątpliwości. Tegoroczna przerwa świąteczna dla uczniów zaczyna się 23 grudnia i kończy w poniedziałek, 2 stycznia. W trakcie jest także nowe święto państwowe. Czy to oznacza, że uczniowie mogą liczyć na jeszcze jeden dodatkowy dzień wolny?

Więcej artykułów przeczytacie na Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kilka świątecznych myków, które pomogą ci przygotować dom na święta

Kiedy jest przerwa świąteczna 2021? Uczniowie z utęsknieniem czekają na wolne dni w grudniu 2021. To najdłuższe wolne w tym semestrze, choć warto dodać, że zaraz później rozpoczynają się upragnione ferie zimowe. Terminy przedstawiają się następująco:

  • 17 - 30 stycznia 2022 r. województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie,
  • 24 stycznia - 6 lutego 2022 r. województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie,
  • 31 stycznia - 13 lutego 2022 r. województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie,
  • 14 – 27 lutego 2022 r. województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.

Kiedy jest przerwa świąteczna?

Przerwa świąteczna w grudniu potrwa wyjątkowo długo. Uczniowie mogą liczyć na dwa wolne weekendy. Świąteczna przerwa rozpoczyna się w czwartek 23 grudnia. To oznacza, że do szkoły po raz ostatni w 2021 roku wyruszymy w środę 22 grudnia. Nowy Rok wypada korzystnie, w sobotę, a więc uczniowie powrócą do szkół dopiero w poniedziałek 3 stycznia. Już na początku stycznia pojawia się kolejno święto kościelne i jest ustawowo wolne od pracy i zajęć szkolnych. To czwartek 6 stycznia 2022 - Święto Objawienia Pańskiego, popularnie zwane Trzech Króli.

- 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia,

- 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia,

- 1 styczeń - Nowy Rok.

A co z nowym świętem państwowym? Uczniów czeka kolejny wolny dzień?

Pomysł ustanowienia 27 grudnia świętem państwowym to inicjatywa Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Fundacji Zakłady Kórnickie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, poznańskiego oddziału IPN, Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski, a także prezydenta Andrzeja Dudy. 

Niedawno sejm przegłosował wprowadzenie rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. Jeszcze w tym roku święto to zostanie dodane do kalendarza świąt państwowych. Święto obchodzone 27 grudnia będzie wyłącznie świętem państwowym, będącym zwykłym dniem szkoły. Przypomnijmy, że powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Finalnie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia 1919 roku, a większa część Wielkopolski do połowy stycznia.

Więcej o:
Copyright © Agora SA