"Oddam 400 ml kobiecego mleka". Kontrowersyjne ogłoszenie na Facebooku. Położna ostrzega

"Chciałabym zwolnić miejsce w zamrażarce. Co mogę z tym zrobić?" - padło pytanie pod zdjęciem woreczka z zamrożonym kobiecym mlekiem na jednej z grup na Facebooku. Położna Dominika Lipiak wyjaśnia, dlaczego nie należy kupować takiego pokarmu.

Wiadomo, że kobiece mleko jest najlepszym pokarmem dla maluszka. Mamy, których organizm nie wytwarza go w wystarczających ilościach, sięgają po zastępcze mieszanki, ze składem zbliżonym do naturalnego pierwowzoru. Okazuje się jednak, że w sieci można natrafić na posty kobiet, gotowych sprzedać nadmiar własnego mleka. Niektórzy rodzice zastanawiają się nad takim rozwiązaniem. Postanowiliśmy skonsultować ten temat z położną.

Sprzedaż pokarmu na własną rękę

Więcej artykułów możecie przeczytać na stronie Gazeta.pl.

Lekarze biją na alarm: 'Będzie tak, że karetka nie pojedzie do pacjenta, bo skończył się limit'Lekarz myślał, że to grypa. Przez jego pomyłkę mama walczyła o życie

Zobacz wideo

Niedawno pisaliśmy o nagraniach na TikToku, w których rodzice pokazują zamrażarki wypełnione kobiecym mlekiem. Niektórzy internauci przekonywali ich do sprzedaży woreczków mamom, które nie mają własnego pokarmu.

Podobne zjawisko można zaobserwować również na polskich grupach na Facebooku, na których oferuje się sprzedaż lub oddanie konkretnych przedmiotów. Właśnie tam ostatnio pojawiło się ogłoszenie mamy, która zamroziła nadmiar odciągniętego mleka.

Mam na stanie 400 ml swojego mleka, odciągniętego w ciągu 4-5 dni po porodzie. Jako że moje dziecko nie pije z butelki, chciałabym zwolnić miejsce w zamrażarce, ktoś wie, co z tym zrobić?

- czytamy w jednym ogłoszeniu.

Temat wzbudził wiele kontrowersji, a pod postem pojawiły się liczne komentarze od internautów niepewnych, czy takie rozwiązanie jest dobre dla dziecka. Postanowiliśmy skonsultować ten temat z położną z 14-letnim stażem Dominiką Lipiak.

Zasady użycia mleka innej kobiety dla dziecka określają banki mleka kobiecego i są one jedynym 'dystrybutorem' takiego mleka, ale tylko dla dzieci leczonych szpitalnie. Co do użytku takiego mleka poza szpitalem jest to kwestia trudna i nieuregulowana. Wiadomo, ze mleko kobiece zawsze będzie najodpowiedniejszym produktem dla noworodka. Natomiast mama, która oddaje swoje mleko innym dzieciom, musi być przebadana pod względem nosicielstwa wielu wirusów i kupując je w internecie nigdy takiej pewności nie mamy

- zauważa ekspertka.

Położna zwraca uwagę na fakt, że takie mleko jest niewiadomego pochodzenia i nie mamy pewności, czy zostało przechowywane w odpowiednich warunkach. Ponadto, podając je dziecku, narażamy malca na zakażenie innymi chorobami, np. takimi jak kiła.

Długoterminowe przechowywanie mleka tez musi odbywać się w specjalnie kontrolowanych warunkach, których często domowe zamrażarki nie spełniają

- dodaje Dominika Lipiak.

Jak czytamy na stronie Bankmleka.pl, banki mleka to profesjonalne laboratoria zajmujące się pozyskiwaniem mleka kobiecego od Honorowych Dawczyń, bezpiecznym przechowywaniem i dostarczaniem go potrzebującym dzieciom.

Gromadzenie mleka Honorowych dawczyń w banku gwarantuje prawidłowe i bezpieczne jego zagospodarowanie z korzyścią dla potrzebujących dzieci, wśród których większość stanowią wcześniaki i noworodki chore. Pozostaje to w zgodzie ze wskazaniami AAP (ang. American Academy of Pediatrics, 2012) oraz wspólną Rezolucją WHO i UNICEF, zgodnie z którą: "Mleko kobiece pochodzące z profesjonalnego banku mleka jest drugim po mleku własnej matki pokarmem z wyboru do stosowania u noworodków i niemowląt" (WHO & UNICEF Join Statement, 1980) oraz stanowiskiem ESPGHAN (Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia) z 2014 r

- poinformowano.

Kobiety, które chciałyby zostać dawczyniami, mogą skontaktować się z najbliższym bankiem mleka. Adresy takich placówek wymieniono pod tym linkiem. Dawczynią może zostać jedynie zdrowa kobieta w okresie laktacji. Współpraca z bankiem mleka kobiecego jest honorowa, co oznacza, że dawczyni nie otrzymuje gratyfikacji z tego tytułu. Z kandydatką na dawczynię pracownik banku mleka kobiecego przeprowadza wstępny wywiad, w którym pyta m.in. o tryb życia, historię dotychczasowych problemów zdrowotnych, przebyte choroby infekcyjne, a następnie kieruje na obowiązkowe badania w kierunku: HIV (wirus wywołujący AIDS), zapalenia wątroby typu B i C, kiły. 

Najpopularniejsze imiona 2021Najpopularniejsze imiona 2021. W rankingu pojawili się antyczny lew i imię inspirowane Apollem

Więcej o: