Uczniowie chodzili na wagary do sklepu. Szkoła miała niezgodną z prawem propozycję

Jak donosi portal Prawo.pl, jedna ze szkół zwróciła się do osiedlowego sklepu, aby właściciele udostępniali jej nagrania z monitoringu. Dzięki temu uczniowie, którzy chodzą na wagary lub palą papierosy przed budynkiem, trafialiby w ręce dyrekcji. Okazuje się, że nie jest to zgodne z prawem.

Więcej wiadomości na temat szkół znajdziesz na Gazeta.pl.

W świetle prawa szkoła nie może korzystać z monitoringu w okolicznych sklepach. Zgodnie z ustawą z 2018 roku, która wprowadziła nowe regulacje ws. ochrony danych osobowych, można zainstalować kamerę w szkole, jeśli jest to niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa: uczniów, pracowników oraz do ochrony mienia. Monitoring jednak nie może naruszać godności osób, które przebywają w danym pomieszczeniu. Tym bardziej szkoła nie może korzystać z monitoringu zewnętrznego.

Zobacz wideo

Szkoła zwróciła się do sklepu z prośbą o dostęp do nagrań z monitoringu

Portal Prawo.pl zwrócił się z prosbą o wyjaśnienie tego przypadku do dr Marleny Sakowska-Baryła. Radca prawny i partnerka w Sakowska-Baryła, Czaplińska Kancelaria Radców Prawnych Sp.p. wyjaśniła, że nawet jeśli szkoła uzna, że jest to pomysł uzasadniony z perspektywy pedagogicznej, to z prawnej nie ma ku temu żadnych podstaw.

Taki przypadek nie spełnia kryteriów wskazanych w Prawie oświatowym, a tego wymagałaby stała współpraca szkoły i sklepu w tym zakresie

- tłumaczyła prawniczka.

Nowe obostrzenia. Powrót do nauki zdalnej dla najmłodszychNauka zdalna wchodzi do szkół. Czarnek podpisał rozporządzenie

Jak dodała, sklep musiałby mieć podstawę do udostępniania informacji, a szkoła do przetwarzania pozyskanych nagrań. Takiej podstawy nie mają, a mogłyby ją uzyskać tylko w nagłych sytuacjach, np. wypadku czy przestępstwa, a i wówczas o takie nagrania proszą odpowiednie służby, nie dyrekcja placówki.

Według przepisów Prawa oświatowego monitoring wprowadza się tylko za zgodą rodziców oraz pracowników placówki. Nie może on obejmować pomieszczeń, w których odbywają się lekcje, a szkoła nie może przechowywać nagrania obrazu przez okres nie dłuższy niż 3 miesiące od dnia nagrania. Każde pomieszczenie, w którym znajduje się kamera, musi być oznakowane.

'Oddam 400 mln kobiecego mleka'. Kontrowersyjne ogłoszenie na Facebooku"Oddam 400 ml kobiecego mleka". Kontrowersyjne ogłoszenie na Facebooku

Więcej o: