Niezwykły poród w Brazylii. Na świat przyszło dziecko z ogonem

W Brazylii przyszedł na świat chłopiec z 12-centymetrowym ludzkim ogonem zakończonym pomponem pokrytym skórą. Dotychczas na świecie zidentyfikowano kilkadziesiąt podobnych przypadków. "Nietypowe zmiany skórne mogą być jedyną widoczną nieprawidłowością wskazującą na istnienie wad wrodzonych" - tłumaczyli eksperci.

"Journal of Pediatric Case Reports" w swoim raporcie poinformowało o niezwykłym porodzie w Brazylii. Mama urodziła syna w 35. tygodniu ciąży. Chłopiec przyszedł na świat w trakcie porodu naturalnego i nie było w jego trakcie żadnych komplikacji. Lekarze nie wykryli też u dziecka żadnych wad poza żółtaczką... i ogonem. Z dolnej części pleców chłopca wyrósł 12 -centymetrowy ogon, zakończony pomponem pokrytym skórą.

Zobacz wideo Skąd nagła ofensywa antyludzkich projektów Kai Godek? Pytamy posłankę Monikę Rosę
Wstępna ocena noworodka wykazała obecność zaokrąglonego wyrostka włóknisto-sprężystego o średnicy około 4 cm w najszerszym miejscu, podtrzymywanego przez 12-centymetrowy rdzeń z tkanki włóknistej, połączony z lewym odcinkiem przykręgosłupowo-lędźwiowym

- informuje "Journal of Pediatric Case Reports".

Mama urodziła dziecko, które ma ogon

Więcej historii parentingowych znajdziesz na Gazeta.pl.

Dotychczas na świecie opisano jedynie około 40 podobnych przypadków lub jak zauważa Focus.pl według niektórych źródeł 66. 

Nietypowe zmiany skórne mogą być jedyną widoczną nieprawidłowością wskazującą na istnienie wad wrodzonych, a wczesna diagnoza może zapobiec ewolucji prowadzącej do poważnych zmian neurologicznych

- podkreślają autorzy "Journal of Pediatric Case Reports".

Chłopcu wykonano szereg badań i nie wykryto żadnych schorzeń. Podjęto więc decyzję o chirurgicznym usunięciu ogona. Zabieg przeszedł bez kombikacji a analiza wykazała, że zawierał on tkankę mięśniową, tłuszczową i nerwową, oraz liczne naczynia krwionośne.

Eksperci nie wiedzą, jaki był powód powstania u dziecka ogona. Nie wydaje im się, żeby wpłynęło na to zachowanie matki, która w czasie ciąży miała infekcję dróg moczowych i przyjmowała cefalosporynę oraz przez całą ciążę paliła papierosy. Kobieta w czasie ciąży pozostawała pod opieką lekarza, który nie zauważył żadnych nieprawidłowości. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest zmieniona ekspresja genów w okresie embrionalnym.

Więcej o:
Copyright © Agora SA