1000 zł na dziecko. Niektórzy dostaną mniej, inni wcale. Kluczowe dwa czynniki

1000 zł na dziecko już od 2022 roku zasili budżet domowy wielu polskich rodzin. Jednak nie należy cieszyć się zbyt wcześnie, bo dodatkowa gotówka nie trafi do wszystkich rodziców. Trzeba będzie spełnić kryteria ustalone przez rząd. O czym muszą wiedzieć rodzice, zanim złożą wniosek o świadczenie?

1000 zł na dziecko jest kolejnym świadczeniem, które ma zachęcić Polaków do zakładania wielodzietnych rodzin i tym samym przyczynić się do rozwiązania problemu z demografią w kraju. Nie dziwi więc główne założenie programu, że pieniądze trafią tylko do tych rodziców, którzy posiadają więcej niż jedno dziecko. Co więcej, będą mogli oni zdecydować, czy pobierać 1000 zł miesięcznie przez rok, czy 500 zł przez dwa lata. Ale to nie jest jedyny warunek, jaki stawia rząd.

Zobacz wideo Czy banknot o nominale 1000 zł wejdzie do użytku?

1000 zł na dziecko nie dla wszystkich rodziców

Początkowo założenie było takie, że rodzinny kapitał opiekuńczy zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku i obejmie tylko dzieci, które urodziły się po wprowadzeniu Polskiego Ładu. W ten sposób rządzący chcieli zachęcać do posiadania kolejnych potomków. Wersja jednak się zmieniła. Świadczenie bowiem będzie można pobierać już od początku 2022 roku. Dodatkowo Ministerstwo Polityki Społecznej poinformowało:

Zgodnie z projektowanymi przepisami prawo do rodzinnego kapitału opiekuńczego będzie przysługiwać także rodzicom, które już w dniu wejścia ustawy mają drugie i kolejne dzieci w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia. Na takie dzieci rodzinny kapitał opiekuńczy będzie przysługiwał proporcjonalnie za okres od dnia wejścia w życie ustawy do czasu ukończenia przez drugie lub kolejne dzieci 36. miesiąca życia.

A10.08.2021,Wroclaw,,Poland,,Polish,Zloty,In,The,Form,Of,BanknotesBezwarunkowy dochód podstawowy. Rodzice z dwojgiem dzieci dostaną 3600 zł, single o wiele mniej

Oznacza to, że pieniądze dostaną wszyscy ci, którzy posiadają drugie bądź kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia w dni wejścia ustawy, np. gdy drugie dziecko kończy trzy lata, rodzice tracą prawo do 1000 plus. Gdy trzecie urodziny wypadają w styczniu 2022 roku, rodzice dostaną tylko jedną transzę świadczenia. Gdy dziecko świętuje urodziny w lutym – rodzice odbiorą dwie zapomogi.

Rodzice jedynaków z kolei mogą liczyć na dodatkową gotówkę, która będzie wsparciem w opiece nad dzieckiem. Dla nich rząd przewidział 400 plus do wydania np. na żłobek.

Minister edukacji i nauki Przemysław CzarnekPrzemysław Czarnek już zamyka szkoły? Jest plan dla konkretnych powiatów

Więcej o: