Julia Wróblewska odczuwa skutki traumatycznego dzieciństwa? Zmaga się z zaburzeniem osobowości

Julia Wróblewska walczy z poważną chorobą psychiczną. Zdecydowała się wyjechać na pół roku do ośrodka terapeutycznego. Aktorka apeluje, aby nie bagatelizować objawów problemów psychicznych.

Julia Wróblewska to popularna polska aktorka, która zadebiutowała w zawodzie jako małe dziecko. Mając zaledwie kilka lat zagrała w kultowej polskiej produkcji "Tylko mnie kochaj". Dzięki temu do show-biznesu weszła szybko i niewinnie. Od tamtej pory media śledzą karierę Wróblewskiej, a fani oszaleli na jej punkcie nazywając ją najsłodszym polskim dzieckiem. Większość internautów spekulowała, czy dziewczynka wykorzysta swój potencjał i urodę, aby zostać jedną z najlepszych polskich aktorek. Po latach Wróblewska otwarcie mówi o tym, że ma poważne problemy psychiczne, które zaczęły się już we wczesnym dzieciństwie. 

Zobacz wideo Julia Wróblewska o zdrowiu psychicznym. Przejmujące nagranie

Julia Wróblewska zmaga się z poważnym schorzeniem. Chce, by choroby psychiczne przestały być stygmatyzowane

Julia Wróblewska cierpi na zaburzenia osobowości typu borderline. Jakiś czas temu wspominała, że już we wczesnej młodości miała problemy z emocjami i cierpiała na zaburzenia lękowe, które doprowadziły do powstania problemów ze snem. Teraz zdecydowała się na profesjonalne leczenie.

Chciałabym powiadomić was, że dostałam się do ośrodka terapeutycznego, o którym mówiłam. 12.11 wyjeżdżam tam na pół roku. Będę dawać wam znać jak jest (wbrew plotkom to nie jest oddział zamknięty i mogę mieć tam tel oraz wszystkie inne rzeczy, jadę dobrowolnie)

- zaczęła Wróblewska. 

Aktorka poinformowała, że zmaga się z chorobą psychiczną, jaką jest zaburzenie osobowości chwiejnej emocjonalnie typu granicznego. Podkreśliła, że jej schorzenie zostało zdiagnozowane 3,5 roku temu i już wtedy rozpoczęła leczenie. W dalszej części opowiedziała o głównych objawach choroby:

  1. "Gorączkowe wysiłki uniknięcia rzeczywistego lub wyimaginowanego odrzucenia;
  2. Niestabilne i intensywne związki interpersonalne, charakteryzujące się wahaniami pomiędzy ekstremami idealizacji i dewaluacji;
  3. Zaburzenia tożsamości: wyraźnie i uporczywie niestabilny obraz samego siebie lub poczucia własnego ja;
  4. Impulsywność w co najmniej dwóch sferach, które są potencjalnie autodestrukcyjne (np. wydawanie pieniędzy, seks, nadużywanie substancji, lekkomyślne prowadzenie pojazdów, kompulsywne jedzenie);
  5. Nawracające zachowania, gesty lub groźby samobójcze albo działania o charakterze samo okaleczającym;
  6. Niestabilność emocjonalna spowodowana wyraźnymi wahaniami nastroju (np. poważnym epizodycznym głębokim obniżeniem nastroju, drażliwością lub lękiem trwającymi zazwyczaj kilka godzin, rzadko dłużej niż kilka dni);
  7. Chroniczne uczucie pustki;
  8. Niestosowny, intensywny gniew lub trudności z kontrolowaniem gniewu (np. częste okazywanie humorów, stały gniew, powtarzające się bójki);
  9. Przelotne, związane ze stresem myśli paranoiczne lub poważne symptomy rozpadu osobowości."

Wróblewska zaapelowała do fanów, aby nie bagatelizowali ciężkiego schorzenia i jeśli odczuwali podobne objawy, to skonsultowali się z lekarzem psychiatrą.

 
 

Julia Wróblewska: "Potrafiłam zamknąć się w innej postaci"

Julia Wróblewska jakiś czas temu podczas programu "Kwarantanna Live" w rozmowie z dziennikarzem Grzegorzem Dobkiem tłumaczyła, że jej wejście do show-biznesu w młodym wieku przyniosło trudne wyzwania. Niejednokrotnie doświadczyła hejtu i krytyki, która przerodziła się w brak pewności siebie. Julia dodaje, że nie do końca było to głównym powodem problemów psychicznych. 

Media, biznes, praca, którą miałam, bardzo mi pomogły i można powiedzieć, że mnie wręcz uratowały od wielu spraw

Julia Wróblewska już w dzieciństwie przechodziła przez problemy fizyczne. Jej mama, próbując za wszelką cenę pomóc dziecku zdecydowała się na wizytę u psychologa. Specjalista odkrył, że dziewczynka za bardzo ucieka do świata bajek i marzeń. 

Potrafiłam zamknąć się w innej postaci, innej osobie i troszeczkę odreagować . (...) Spowodowało to dużo problemów ze samoświadomością i z moją identyfikacją. Miałam dostęp do tego, aby udawać kogoś innego i mój mózg "wybrał" właśnie taki mechanizm obronny

- dodaje Julia Wróblewska. 

Wysyp problemów psychicznych u dzieci. Ten numer warto zapamiętać

Dzieci są coraz bardziej obciążone psychicznie. Już od bardzo wczesnego wieku dzieci są poddawane dużej presji społecznej. W przedszkolach mają mnóstwo zajęć dodatkowych, często dwa języki obce i jest coraz mniej czasu na zabawę. Edukacja szkolna również nie jest przyjazna. Uczniowie skarżą się, że spędzają w placówkach praktycznie całe dnie. Nie mają czasu na pogłębianie zainteresowań, a ich życie jest jedną wielką monotonią. Depresja jest na wyciągniecie ręki. Do tego dochodzi krzywdzące przeświadczenie, że wizyta u psychiatry jest jak temat tabu. Polska znajduje się w czołówce europejskich krajów pod względem samobójstw wśród dzieci i młodzieży.

Niedawno powstała specjalna infolinia, która podpowiada, jak znaleźć profesjonalną pomoc psychologiczną - tel. 800 12 12 12.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.