Jak wywiesić flagę Polski? Tych zasad trzeba przestrzegać

Jak wywiesić flagę Polski? Zbliża się 11 listopada i wiele osób chce wywiesić biało-czerwoną flagę na balkonie czy za oknem. Niestety, nie wszyscy zrobią to we właściwy sposób.

Jak wywiesić flagę Polski w godny sposób? Nie jest to takie oczywiste, jak się powszechnie sądzi. Jakie są zasady, które warto poznać przed świętem 11 listopada?

Zobacz wideo Arłukowicz o Marszu Niepodległości: To są ludzie kierujący się złem

Jak wywiesić flagę Polski? Podstawowe informacje

Broszura Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji poświęcona zasadom wywieszania polskiej flagi liczy sobie ponad 30 stron. Przede wszystkim musimy wiedzieć o tym, że flaga Polski jest czym innym od barw narodowych. O ile w przypadku ostatnich chodzi o określone ustawowo biel i czerwień, to flaga pomimo tych samych kolorów, posiada jasno określone proporcje. W Polsce flaga składa się z dwóch pasów tej samej długości i szerokości, które tworzą prostokąt o proporcjach 5:8. 

Warto też wyróżnić flagę państwową z godłem. Godło państwowe RP znajduje się zawsze pośrodku pasa białego. Istotne jest jednak to, że ten typ flagi może być zawieszany wyłącznie na:

 • polskich przedstawicielstwach zagranicznych,
 • statkach morskich,
 • bosmanatach i kapitanatach portów,
 • lotniskach i lądowiskach cywilnych,
 • samolotach cywilnych poza granicami Polski.

Jak prawidłowo zawiesić flagę Polski? Podstawowe zasady

Jak prawidłowo zawiesić flagę Polski tak, żeby nie złamać prawa? Przede wszystkim musi być ona czysta i nie może być pomięta. Dodatkowo może być umieszczona na maszcie od świtu do zmierzchu. Po zachodzie słońca należy ją oświetlić lub zdjąć. Burza, śnieżyca lub porywisty wiatr stanowią okoliczności, które nakazują zdjąć flagę z masztu.

Więcej na temat Święta Niepodległości na stronie głównej Gazeta.pl.

Kiedy zdalne nauczanie 2021/22? Niedzielski: Trzeba rozważyć na różne aspektyKiedy zdalne nauczanie 2021/22? Niedzielski: Trzeba rozważyć na różne aspekty

Wieszanie flagi - przepisy, które nam umykają

Jak powinno przebiegać wieszanie flagi? Przepisy dotyczące tego aktu niekiedy nam umykają. Przede wszystkim podczas zawieszania flaga nie może dotykać podłoża lub wody. Nie można umieszczać na niej żadnych napisów. Czy biel i czerwień z nazwami miejscowości są legalne? Tak, ale pod warunkiem, że stanowią barwy narodowe, nie zaś flagę narodową o proporcjach 5:8. 

Jaka jest kara za wywieszenie flagi w niewłaściwy sposób?

Jaka jest kara za wywieszenie flagi w niewłaściwy sposób? Polskie prawo przewiduje ochronę symboli narodowych, a więc także flagi. Warto wyróżnić tutaj dwa rodzaje sankcji, które grożą za:

 • naruszenie przepisów dotyczących wywieszania flagi - grozi za nie od 5 do 30 dni aresztu lub grzywna;
 • znieważenie flagi - zgodnie ze art. 137 Kodeksu Karnego za zniszczenie lub bezprawne usunięcie flagi grozi kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do roku.

Zniszczoną flagę najlepiej spalić, wcześniej rozdzielając tworzące je pasy. 

Czy flaga może wisieć cały rok?

Czy flaga może wisieć przez cały rok przed naszym domem? Od 2004 roku jest to możliwe. Oczywiście pod warunkiem dochowania podstawowych zasad. Wywieszenie flagi na drzewcu drewnianym lub metalowym ma swoje ograniczenia:

 • szerokość nie może być mniejsza niż 1/3 długości drzewca,
 • długość nie może być większa od połowy drzewca.

Zdewastowany pomnik Józefa Piłsudskiego w KrakowieKraków. Zdewastowano pomnik Piłsudskiego. Policja szuka sprawców

Kiedy wywieszamy flagę Polski?

Kiedy wywieszamy flagę Polski? Od 2004 roku możemy czcić jej wywieszeniem także okazje z życia prywatnego. Co do zasady, najważniejszymi okazjami są święta przypadające w dni:

 • 2 maja,
 • 3 maja,
 • 15 sierpnia,
 • 11 listopada.

Wieszanie flagi w domu. Czy to dobry pomysł?

Czy wieszanie flagi w domu to dobry pomysł? Oczywiście, ale i tutaj trzeba zastosować się do wymogów umieszczania jej w pomieszczeniach. Powinny się znajdować po lewej stronie biurka lub stołu patrząc z perspektywy  osoby patrzącej z przodu. Flagi powinny być eksponowane na podwyższeniu i drapowane. 

Wieszanie flagi na balkonie. Jak zrobić to w godny sposób? 

Jak powinno odbywać się wieszanie flagi na balkonie? Również w tym przypadku trzeba zrobić to na drewnianym lub metalowym drzewcu. Najlepiej jest przymocować ją do ściany dzięki specjalnemu uchwytowi. Dzięki niemu zostanie ona zawieszona pod właściwym kątem do ściany (45 stopni). 

Więcej o: