Wysyp problemów psychicznych u dzieci. Rząd wreszcie zauważył gigantyczny problem

Mamy fatalną sytuację polskiej psychiatrii dziecięcej. Podczas czwartkowej konferencji prasowej Adam Niedzielski opowiedział o inauguracji kampanii "Powiedz, co czujesz. Zdemaskuj emocje". - Pomoc psychologiczna pod numerem 800-12-12-12 będzie udzielana wszystkim dzieciom bez względu na ich światopogląd, orientację - powiedział szef resortu zdrowia.

Więcej artykułów na temat poczynań ministra zdrowia znajdziecie na Gazeta.pl.

Polskie dzieci są coraz bardziej obciążone psychicznie. Depresja jest na wyciągniecie ręki. Do tego dochodzi krzywdzące przeświadczenie, że wizyta u psychiatry jest jak temat tabu. Jeśli ktoś chce szukać pomocy, to ma kłopot. Oddziały psychiatryczne w naszym kraju są przepełnione, a leczenie dzieci jest utrudnione przez brak wykwalifikowanej kadry. Polska znajduje się w czołówce europejskich krajów pod względem samobójstw wśród dzieci i młodzieży.

Już od bardzo wczesnego wieku dzieci są poddawane dużej presji społecznej. W przedszkolach mają mnóstwo zajęć dodatkowych, często dwa języki obce i jest coraz mniej czasu na zabawę. Edukacja szkolna również nie jest przyjazna. Uczniowie skarżą się, że spędzają w placówkach praktycznie całe dnie. Nie mają czasu na pogłębianie zainteresowań, a ich życie jest jedną wielką monotonią. Specjalistyczna pomoc psychologiczna potrzebna była już wcześniej. To wszystko działo się już jeszcze przed pandemią, choć wiadomo, że teraz kryzys się pogłębił. Rząd w końcu zatrzymał się dłużej przy tym dziecięcych traumach i zaproponował reformę psychiatrii dziecięcej. Czy to wystarczy? 

Zobacz wideo Ćwiczenia dla dzieci na koordynację #zostańwdomu

Rząd w końcu zwrócił uwagę na problemy psychiczne u dzieci. "Nie można uciekać od nich"

Minister zdrowia Adam Niedzielski, wraz ze swoim zastępcą Waldemarem Kraską, wiceminister edukacji Marzeną Machałek, rzecznikiem praw dziecka Mikołajem Pawlakiem i z pełnomocniczką ministra zdrowia ds. reformy psychiatrii prof. Małgorzatą Janas-Kozik wzięli udział w konferencji prasowej inaugurującej nową kampanię "Powiedz, co czujesz. Zdemaskuj emocje". Rząd chce walczyć z problemami psychicznymi wśród dzieci i młodzieży, które nasiliły się w czasie pandemii koronawirusa. 

W tym gronie, w takim szerokim składzie, chcemy pokazać, że problemy związane z psychiatrią dziecięcą mają fundamentalne znaczenie i nie można uciekać od nich, jeśli można użyć takiego sformułowania, pod pretekstem pandemii

- oznajmił Niedzielski. 

W ramach kampanii powstała specjalna infolinia programu "Powiedz, co czujesz. Zdemaskuj emocje" - tel. 800 12 12 12. 

"W szpitalach psychiatrycznych niestety mamy nowych pacjentów"

Adam Niedzielski podkreślił, że sama pandemia nie powinna być pretekstem do tego, aby uciekać od problemów psychicznych dzieci i młodzieży. Pandemia pogłębiła kłopoty ze zdrowiem wśród dzieci, jednak warto dodać, że były obecne już wcześniej. Rząd dopiero teraz zauważył dziecięce traumy, trudności i postanowił zapewnić pomoc młodym ludziom.

Ten blisko rok przerwy dzieci w nauce objawiły się z podwójnym ciężarem. Teraz, czy w ośrodkach wsparcia środowiskowego, czy też w szpitalach psychiatrycznych niestety mamy nowych pacjentów, którzy zgłaszają poważne problemy związane również z samookaleczeniem, przejawami autoagresji

- stwierdzi szef resortu zdrowia.

Więcej o:
Copyright © Agora SA