Jak sprawdzić, czy dziecko jest na kwarantannie? Jest na to kilka sposobów

Jak sprawdzić, czy dziecko jest na kwarantannie? Zwykle nie mamy co do tego wątpliwości, ale zdarzają się sytuacje, gdy chcemy się upewnić. Możemy to zrobić na kilka sposobów.

Jak sprawdzić, czy dziecko jest na kwarantannie? Jeśli dziecko zostaje skierowane na kwarantannę, z jego rodzicem telefonicznie kontaktuje się sanepid. Pracownik sanepidu przekazuje najważniejsze informacje dotyczące tego, jak należy postępować w czasie kwarantanny. Jeśli jednak z jakiegoś powodu podejrzewamy, że dziecko mogło zostać skierowane na kwarantannę, a nikt z sanepidu się do nas nie odezwał, można to sprawdzić samodzielnie. 

Jak sprawdzić, czy dziecko jest na kwarantannie? Na Internetowym Koncie Pacjenta

Jeśli dziecko ma swój numer PESEL, ma też Internetowe Konto Pacjenta, a dostęp do IKP pociechy ma rodzic, który zgłosił ją do ubezpieczenia w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Na stronie gov.pl czytamy:

Kiedy zalogujesz się na swoje Internetowe Konto Pacjenta, w zakładce dzieci (widocznej po kliknięciu na głównej stronie IKP w prawą, górną zakładkę pt. „Uprawnienia") pojawia się profil dziecka.

Czasem zdarza się, że nie możemy znaleźć tam poszukiwanych informacji. Wówczas należy sprawdzić w ZUS-ie poprawność przekazywanych danych (np. zaloguj się w serwisie ZUS przez profil zaufany i sprawdź je w zakładce „Ubezpieczony" lub „Dane o ubezpieczeniu zdrowotnym". Możesz też zadzwonić  na infolinię pod numer 22 560 16 00).

Zobacz wideo

Jak sprawdzić, czy dziecko jest na kwarantannie? Spytać pediatrę

Jeśli dziecko zostało skierowane na test na COVID-19 przez pediatrę, także on będzie miał wgląd do wyniku badania. Jest to szczególnie pomocne, gdy z jakiegoś powodu nie możemy się zalogować do Internetowego Konta Pacjenta i samodzielnie to sprawdzić. Jeżeli wynik na obecność koronawirusa dziecko ma dodatni, od razu jest skierowany na kwarantannę domową.

Jak sprawdzić, czy dziecko jest na kwarantannie? Zadzwonić do sanepidu

Żeby sprawdzić, czy nasze dziecko zostało skierowane na kwarantannę, można zadzwonić na infolinię Głównego Inspektora Sanitarnego. Dane kontaktowe znajdują się na stronie gov.pl. Niestety trzeba się uzbroić w cierpliwość, bo przeważnie bardzo trudno jest się tam dodzwonić.

Więcej o:
Copyright © Agora SA