Ferie 2022. Terminy zaskoczyły uczniów, ale zmian może być więcej. Epidemiolodzy ostrzegają

Uczniowie chcieliby, żeby Ferie 2022 były normalne. Zimowe wyjazdy i odpoczynek od szkoły należą się wszystkim po ciężkich miesiącach nadrabiania zaległości po roku edukacji zdalnej. Niestety przybywa zakażeń i zdaniem epidemiologów w ferie powinny zostać wprowadzone pewne restrykcje.

Ferie 2022 są z niecierpliwością wyczekiwane przez uczniów. Wiele osób liczy na to, że tym razem restrykcje nie będą tak rygorystyczne jak w zeszłym roku. To, co wiemy już na pewno, to że terminy ferii 2022 uległy zmianie. Przerwa zimowa w 2021 roku trwała na terenie całego kraju od 4 stycznia 2021 r. do 17 stycznia 2021, a z racji tego, że rząd ogłosił wówczas kwarantannę narodową, najmłodsi mieli niewiele możliwości aktywnego spędzenia czasu. W tym roku termin wolnego od szkoły jest inny dla poszczególnych województw. Jakich jeszcze decyzji możemy się spodziewać? Epidemiolodzy nie mają dobrych wieści.

Zobacz wideo Jakie będą najważniejsze daty w tym roku szkolnym?

Ferie 2022 terminy. Epidemiolodzy ostrzegają

Chociaż wiele osób planuje już wyjazdy z okazji ferii, a Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister sportu i turystyki zadeklarował, że "zrobi wszystko, by do lockdownu turystyki nie doszło", epidemiolodzy podchodzą do tematu bardziej sceptycznie. 

Nie wyciągnęliśmy żadnych wniosków

– twierdzi dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19 w rozmowie z INNPoland. Ekspert dodaje, że zwłaszcza na wschodnie województwa powinny być nałożone restrykcje m.in. zmniejszenie mobilności i wprowadzenie ograniczeń dla niezaszczepionych. Ekspert sugeruje także obowiązkowe szczepienia dla osób, które w codziennej pracy mają kontakt z ludźmi. Z kolei wirusolog dr Tomasz Dzieciątkowski twierdzi , że warunkiem wyjazdu dzieci na ferie powinno być ich wcześniejsze zaszczepienie. 

Prawdopodobnie już w grudniu będzie możliwość szczepienia 5-letnich dzieci. Od 12 roku życia można już teraz szczepić. To powinno determinować wyjazd na ferie dziecka

– mówił INNPoland.

Ferie 2022 terminy

Kiedy odbędą się ferie w poszczególnych województwach? Poniżej przedstawiamy kalendarz:

  • 17 - 30 stycznia 2022 r. (województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie)
  • 24 stycznia - 6 lutego 2022 r. (województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie)
  • 31 stycznia - 13 lutego 2022 r. (województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie)
  • 14 – 27 lutego 2022 r. (województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie).
Więcej o: